Съдът в Монтана отказа да екстрадира иранец, заплашен от „74 удара с пръчка“

Съдът в Монтана отказа да екстрадира иранец, заплашен от "74 удара с пръчка"

Окръжният съд в Монтана е отказал да екстрадира иранеца Аслан Ширинзаде в родината му, приемайки, че това би поставило живота му в опасност заради заплаха от религиозно преследване.

Както Свободна Европа писа, става въпрос за строителен предприемач, приел християнството, който преди около 5 години е избягъл в Турция, а от около месец и половина е задържан в България по искане на родината му. Срещу него има издадена задочно 7-годишна присъда за финансово престъпление и това е основанието да бъде обявен за международно издирване от Интерпол.

Монтанският окръжен съд обаче се е съгласил с доводите на защитата на Ширинзаде, че има доказателства за изтезания, на които той е бил подложен от тайната полиция преди да избяга със семейството си в Турция.

В определението на съда е цитирана резолюцията на Европейския парламент от февруари, с която беше осъдено влошаването на положението с правата на човека в Иран, нечовешките и унизителни условия в затворите и нарушаването на минималните стандарти за третиране на лишени от свобода.

“Съдът също установи, че съгласно текста на Наказателния кодекс в Иран за престъплението, за което е издадената срещу иранския гражданин присъда, е налично, освен наказание лишаване от свобода, и наказание “до 74 удара с пръчка“, разказа пред Свободна Европа ръководителката на правозащитния център “Глас в България” Диана Радославова.

Освен него, в защитата на Аслан Ширинзаде се включиха още фондациите “Български адвокати за правата на човека” и “Мисия Криле”. Първоначално той е бил представляван само от служебен защитник.

Определението на Окръжния съд в Монтана не е окончателно и прокуратурата може да го протестира в 7-дневен срок пред Софийския апелативен съд. Ако държавното обвинение не го направи, отказът иранецът да бъде екстрадиран ще влезе в сила. Той и семейството му вече са кандидатствали за закрила в България.

В момента текат масови протести срещу ислямския режим в Иран, на които властите в Техеран отговориха с насилие и репресии. Те избухнаха след смъртта на 22-годишната Махса Амини, която беше арестувана за неправилно носене на забрадката си.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036