Софийският градски съд (СГС) отказа във вторник да се произнесе по законността на престърсванията и изземванията от домовете на бившия премиер Бойко Борисов, ексговорителката му Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов. Причината е, че според Софийската градска прокуратура (СГП) тези действия са незаконни, защото са извършени от разследващи полицаи, а не от следователи.
СГС приема, че „прокурорът е единственият орган по ръководството на разследването, поради което констатацията му за незаконосъобразност на конкретни действия, извършени от разследващия орган, е в рамките на неговата компетентност и не се нуждае от съдебно одобрение“, съобщиха от съда.
Борисов, Арнаудова и Горанов бяха задържани от полицията за 24 часа миналия четвъртък по образувано по нетложност от МВР дело за изнудване. Впоследствие се разбра, че става въпрос за твърденията на обвиняемия бизнесмен Васил Божков, че предал на бившите управляващи от ГЕРБ общо 67 млн. лв., за да се възползва от по-малки данъчни такси бившият му лотариен бизнес.
В петък Борисов, Арнаудова и Горанов бяха освободени, тъй като СГП прецени, че по случая няма достатъчно доказателства, за да им бъдат повдигнати обвинения и да им бъде постановен 72-часов арест. Освен това държавното обвинение обяви, че в случая липсват условия за неотложност, а престъпления извършени от хора в качеството им на премиер и финансов министър могат да се разследват само от следовател.
Условията на неотложност предполагат полицията да може да извърши първоначални действия по дадено разследване, включително арести, претърсвания и изземвания, без да уведомява предварително прокуратурата за тях.
Премиерът Кирил Петков и вътрешният министър Бойко Рашков твърдят, че държавното обвинение саботира действията на МВР по разкриването на престъпления, свързани с бившите управляващи от ГЕРБ. По думите на Рашков главният прокурор Иван Гешев защитава интересите на Борисов и дори го нарича „шефе“.
Протоколите от претърсванията в домовете на тримата бяха внесени от прокуратурата в СГС в понеделник, но първият определен да ги разгледа съдия – Тони Гетов, си направи отвод. Мотивите му бяха, че през 2014 г. е произнесъл осъдителна присъда срещу тогавашния зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов.
„След произнасяне на присъдата, както Бойко Борисов, така и редица други ръководни дейци на ГЕРБ, твърдяха в медиите неистини, свързани персонално с мен и членовете на моето семейство“, пишеше в разпореждането съдия Гетов за отвода му.
Затова той цитира разпоредбата от Наказателно-процесуалния кодекс, според която която съдията не може да се произнесе, ако поради определени обстоятелства може да се счита предубеден или заинтересован пряко или косвено от изхода на делото.
През 2014 г. съдия Гетов осъди на 4 години затвор Цветанов за възпрепятстване на разследване срещу ръководителя на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров. Впоследствие тя беше отменена на горна инстанция, а съдията беше обвиняван от ГЕРБ, че се е поддал на натиск, за да осъди Цветанов.
Впоследствие Тони Гетов поиска да бъде изслушан от ВСС по случая, където заяви, че решението по делото срещу бившия зам.-председател на партията е било взето единодушно от съдебния състав и никой от членовете му, не е бил обект на външен натиск.
След отвода на Гетов протоколите от претърсванията в домовете на Борисов, Арнаудова и Горанов бяха разпределени за произнасяне на съдия Вера Чочкова, която ги остави без разглеждане заради мнението на прокуратурата, че тези действия на МВР са били са незаконни.
„В исканията изрично се твърди, че действията, за които следва да се упражни съдебен контрол, са незаконосъобразни, защото са извършени при липса на неотложност и от некомпетентен разследващ орган“, мотивира се Чочкова.
В определението ѝ се посочва още, че „доколкото в настоящото производство, прокурорът изначално приема, че извършените действия са опорочени, искането му е недопустимо“.