Върховният административен съд (ВАС) окончателно отмени заповед на зам.-кмета на община Бургас, според която фирма „Хермес Солар“ трябва да премахне незаконна оранжерия от местността „Отманли“ в лесопарк „Росенец“. Това стана ясно, след като решението беше публикувано в понеделник.
Оранжерията е една от няколко сгради на територията на лятната резиденция на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган в парк „Росенец“, които през 2020 г. прокурата обяви за незаконни, след като констатира множество нарушения и данни за документно престъпление. Това лято беше съборена първата от тях.
Решението е на тричленен съдебен състав с председател Таня Радкова и членове Анелия Ананиева и Радостин Радков. Като причина е посочено, че в заповедта за премахване на оранжерията не са описани достатъчно детайлно и ясно конкретните постройки и тяхната площ. По делото са изготвени експертизи, които установяват, че въпросната постройка е сглобяема, с три свързани части – А, Б и В от метална конструкция с различни размери, като общата площ на трите части е 912 кв.м.
Според съда обаче, пише Дневник, описаният в заповедта строеж не е индивидуализиран в достатъчна степен, което „възпрепятства възможността за надлежен съдебен контрол на заповедта и съответствието ѝ с приложимите законови разпоредби“. В разпоредителната част на заповедта е наредено премахването на незаконен строеж „оранжерия с приблизителна площ 500 кв.м“.
ВАС пише още, че според административно-процесуалния кодекс издателят на акта трябва да докаже убедително основанията за издаването на заповедта, което според съдиите не е направено.
Дневник припомня, че компанията „Хермес Солар“, която е трябвало да премахне оранжерията, е сочена от медийни публикации за близка до Доган.
Обвиненията в незаконност на постройките дойдоха, след като през лятото на 2020 г. лидерът на „Демократична България“ Христо Иванов опита да стигне до плажната ивица в съседство на резиденцията на Доган, която е публична собственост.
Там беше посрещнат от служители на Националната служба за охрана (НСО), които не го допуснаха. Освен за проверки това стана и една от основните причини за масовите антиправителствени протести в цялата страна няколко дни по-късно, които продължиха месеци.