Съдът отмени решението на ЦИК, което „засекретява“ резултата от машинното гласуване

Съдът отмени решението на ЦИК, което "засекретява" резултата от машинното гласуване

Административният съд в София-град отмени спорното решение на Централната избирателна комисия (ЦИК) за смесено отчитане на гласовете от парламентарния вот на 2 април.

Според него трябваше в протоколите да се записва само общият резултат от гласуването с хартиени бюлетини и машини, но не и колко гласове са получени по единия и по другия начин.

Решението беше взето на 20 февруари с 11 гласа от 15-членната комисия при необходими поне 10. „За“ гласуваха представителите, номинирани от ГЕРБ, ДПС, БСП и двама от „Има такъв народ“.

В резултат един от двамата говорители на ЦИК – Цветозар Томов (номиниран от ДБ), се оттегли от тази си функция, защото не може да защитава публично подобни решения. Той каза, че така ще се застраши честността и сигурността на изборния процес и на практика се „засекретява“ резултатът от машинния вот.

Коалицията „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ и новата „Левица“, в която участват формацията на Мая Манолова „Изправи се.БГ“, „Движение 21“ на Татяна Дончева, АБВ на Румен Петков и други бивши социалисти, веднага обжалваха решението на ЦИК. Те се мотивираха, че има риск вотът да бъде опорочен.

Административният съд определи на открито заседание, че жалбите са основателни. Сега ЦИК трябва отново да определи как ще се попълват финалните протоколи с резултатите от секционните избирателни комисии.

Възможно е да бъде прието предложението на зам.-председателя на комисията Росица Матева (номинирана от „Изправи се.БГ) в протоколите, които се попълват в секциите да има три графи: броят на хартиените бюлетини, броят на машинните бюлетини и общият брой от двата вида гласуване.

Не е ясно обаче как ще гласуват представителите на ГЕРБ, ДПС, БСП и ИТН след решението на съда. Досега те твърдяха, че с общите данни ще се улеснят секционните комисии, а искането за отделно вписване на резултата от двата вида гласуване нарекоха крайност. Отхвърлиха и аргументите за ограничаване на прозрачността на вота.

Решението на Административния съд, което предстои да бъде публикувано заедно с мотивите, обаче не е окончателно. То може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036