С викове „оставка“. Земеделците, недоволни от споразумението, блокираха центъра на София

С викове "оставка". Земеделците, недоволни от споразумението, блокираха центъра на София

Земеделци, които не са съгласни с подписаното споразумение с правителството, блокираха центъра на София във вторник. Те протестираха пред сградата на Министерския съвет с искания за оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев и среща с премиера Николай Денков.

Това се случва ден след като друга част от представителите на сектора подписаха споразумение с кабинета за изплащане на компенсации заради последствията от войната в Украйна, както и за законодателни промени.

То предвижда стопанствата да получат подпомагане в зависимост от размера си, като най-малките да получат по 20 лева на декар, средните по площ – ще получат по 20 лева на декар, а най-големите – по 5 лева на декар.

Друга част от земеделците обаче от секторите, различни от зърнопроизводители – например мляко, месо, плодове и зеленчуци – не са съгласни да бъдат подпомогнати по този начин. Те искат общо 432 млн. лева по украинската помощ вместо обещаните 150 млн. лева., както и ставка от 20 лева на декар без ограничения в размера на стопанството.

Протестът във вторник пред сградата на Министерския съвет


Протестът във вторник пред сградата на Министерския съвет

Във вторник те повториха исканията си и пред сградата на Министерския съвет.

Протестиращите скандираха „Оставка“ на земеделския министър Кирил Вътев и носеха множество плакати с това свое искане, видя репортер на Свободна Европа.

„Този министър ни загроби“, каза един от присъстващите, животновъд от Карловско. По думите му помощите, определени миналата година, се бавят.

Протестиращите разляха мляко пред сградата на бившия Партиен дом.


Протестиращите разляха мляко пред сградата на бившия Партиен дом.

Към края на протеста четирима представители на недоволните внесоха декларация със своите искания в Министерския съвет, като казаха, че искат среща в премиера Николай Денков. По това време той беше на посещение във водноелектрическа централа ПАВЕЦ „Белмекен“.

Ден по-рано, след подписването на споразумението с другата част от земеделците, Денков каза, че всички искания и на втората група протестиращи са покрити в документа.

В понеделник това споразумение беше подписано от представители на няколко десетки асоциации от бранша, сред които Националната асоциация на зърнопроизводителите, Българската аграрна камара, Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Те прекратиха протестите си.

От другата страна са 26 организации, сред които Асоциацията на земеделските производители в България, оглавявана от бившия министър на земеделието Венцислав Върбанов, Асоциацията на млекопреработвателите в България, Националния съюз на градинарите в България. Те отхвърлиха предложенията на правителството и обявиха протестни акции в цялата страна и за сряда.

Демонстрациите идват само месеци след като в края на миналата година земеделците протестираха с подобни искания. Преди това през септември пак след протести беше договорено отпускане на 63 млн. лева на Държавен фонд „Земеделие“ за 2023 г., удължаване на забраната за внос на украински слънчоглед до изчерпване на наличните количества, изплащане до 6 октомври на 150 млн. лв. субсидии заради негативното влияние на войната в Украйна и други.

Тогава също протестът се разцепи, като животновъди и зеленчукопроизводители се възпротивиха на разпределението на помощите.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036