„Тези мерки са само началото“. Защо между САЩ и Колумбия ескалира напрежение

Президентите на САЩ и Колумбия Доналд Тръмп и Густаво Петро размениха взаимни заплахи и обвинения късно в неделя. Повод за ескалацията на напрежение между двете страни стана отказ на Богота да приеме два самолета с депортирани от Вашингтон нелегални колумбийски имигранти.

В крайна сметка беше постигнато споразумение и САЩ няма да изпълнят заканата на Тръмп за налагане на санкции и по-високи мита на Колумбия, заяви в понеделник рано сутринта говорителката на Белия дом Карълайн Левит, цитирана от Ройтерс и Асошиейтед прес.

Депортирането на нелегални имигранти беше едно от основните предизборни обещания на Тръмп. В неделя той обяви в своята социална мрежа Трут Соушъл, че разпорежда на Колумбия да бъдат наложени мита, визови ограничения и други ответни мерки заради неин отказ да приеме два полета от САЩ с депортирани колумбийци.

„Тези мерки са само началото“, написа Тръмп. „Няма да позволим на колумбийското правителство да наруши правните си задължения по отношение на приемането и връщането на престъпниците, които те вкараха в Съединените щати.“

Той дори обвини колумбийския си колега Петро, че „застрашава“ американската национална сигурност.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че колумбийският президент първоначално е разрешил приемането на полети с депортирани мигранти, след което е отменил разрешението си, когато самолетите са били във въздуха, предаде Ройтерс.

„Отговорност на всяка държава е да приеме обратно своите граждани, които се намират незаконно в САЩ, по сериозен и бърз начин“, заяви Рубио в изявление. „Както показват днешните действия, ние сме непоколебими в ангажимента си да сложим край на незаконната имиграция и да укрепим сигурността на американските граници.“

След острата реакция на Тръмп Петро заплаши да наложи 50-процентни мита на стоките, внасяни от САЩ в Колумбия. Впоследствие правителството в Богота все пак съобщи, че изпраща президентския си самолет в САЩ, за да транспортира „достойно“ депортираните нелегални имигранти.

По думите на Левит в крайна сметка „правителството на Колумбия се е съгласило с всички условия на президента Доналд Тръмп, включително с неограниченото приемане на всички нелегални чужденци от Колумбия, върнати от САЩ“.

Тя добави, че указите, с които щяха да бъдат въведени 25% мита върху вноса на всички колумбийски стоки, а след това да бъдат увеличени до 50%, ще бъдат „държани в резерв и няма да бъдат подписани“. Вашингтон обаче запазва временно в сила визовите ограничения за колумбийски служители и засилените митнически проверки на стоките от страната.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036