Тестват три пъти в годината депутатите за дрога и алкохол?

Тестват три пъти в годината депутатите за дрога и алкохол?

Народните представители ще са длъжни да направят медицинско кръвно изследване за употреба на алкохол и наркотични вещества в началото на всяка парламентарна сесия, прие Временната комисия за изработване на проект на правилник на Народното събрание.

Освен това, такова кръвно изследване ще се прави по разпореждане на председателя на Народното събрание или по инициатива на една трета от народните представители, когато от поведението на депутата може да се направи обосновано предположение, че е употребил алкохол или наркотично вещество. Предложението ще се приема с мнозинство от повече от половината от присъстващите народни представители.

Тези текстове в проекта на правилник на 51-вото Народно събрание бяха предложени от Павела Митова и Александър Рашев от „Има такъв народ“ и приети от временната комисия с 10 гласа „за“, 0 „против“ и 3 „въздържал се“.

Предвижда се медицинското изследване да се извършва в специализирана лаборатория по преценка на председателя на Народното събрание. Резултатите ще се представят по служебен път на председателя на парламента, който ще ги съобщава на последващото заседание на народните представители.

Предвижда се, ако народен представител откаже да даде проба, председателят на Народното събрание да го отстранява от едно заседание. Ако пробата е положителна, народният представител ще бъде отстраняван от три пленарни заседания, обясни Павела Митова.

При вандалски прояви в пленарната зала наказанието също ще е изгонване за до три заседания, прие временната комисия.

Относно задължителните кръвни изследвания за алкохол и наркотици, председателят на временната комисия за проекта на правилник Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС) коментира пред журналисти, че в комисията почти всички парламентарни групи са подкрепили това предложение, както и санкциите, които са свързани с него. Ще видим пленарната зала какво ще реши, добави той. Гаджев предположи, че проектът на правилник на парламента ще влезе за разглеждане в пленарната зала в сряда.

Временната комисия прие още, че Народното събрание може да реши пленарното заседание да е при закрити врата, когато „са налице други основателни причини или друга информация, свързана със защита на личния живот, опазване на търговска, производствена, изобретателска, данъчна тайна, както и други случаи, чието публично огласяване би накърнило защитими интереси“. Досега имаше закрити заседания, когато важни държавни интереси налагат това или се обсъждат класифицирани документи.  

По предложение на ГЕРБ-СДС беше прието, че народните представители, които са преподаватели във висши училища, запазват заеманата от тях длъжност и могат да продължат да упражняват преподавателската си дейност или да ползват неплатен отпуск до края на пълномощията им по споразумение със съответното висше училище. Народният представител не може да получава друго възнаграждение по трудово правоотношение, освен възнаграждението, което получава за заеманата длъжност във висше училище.

В проекта на правилник на 51-вото Народно събрание беше записано също, че по време на изслушвания не могат да се правят декларации от парламентарни групи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/