Макар и в западния свят символът да се асоциира с фашизма, той има дълга, хилядолетна история. Във всички култури този знак се нарича тетрагамадион и е символ на щастието. Днес ще разгледаме 7 непознати факти за него, които хвърлят повече светлина около истинското му предназначение.
- Името означава “благополучие”
Символът има хилядолетна история. На санскрит се превежда като “благополучие”. До XX в се счита за символ на късмета и украсява дома на много пътешественици. А на Запад символът започва да се възприема в архитектурата и при изработването на различни продуктови дизайни.
- Тетрагамадиона в Америка
Колкото и странно да звучи, той става много популярен в …. Америка. Страната, чието участие слага край на Третия райх. Кока- Кола я слага върху бутилките си, а клубът на американските момичета нарича списанието си “Свастика”.
- Символ в американската армия
Макар, че този знак се забранява от американската армия в навечерието на Втората световна война, продължава още известно време да съществува върху самолетите на американските военно-въздушни сили.
- Символът – като част от …. световната идентичност
Иронията относно този символ е, че той има…. еврейски корени. Археологически разкопки разкриват, че той не е ограничен само до индийската общност. Използва се още от келти, англосаксонци, древни гърци, а също и в прибалтийските страни.
- Най-старият предмет с изобразен тетрагамадионе на …. 15 000 години
В Националния музей на Киев се пазят запазени образци на различни предмети с изобразен тетрагамадион върху тях. Но най-забележителния експонат е малка фигура на птица направена от слонова кост, намерена през 1908 година. Върху фигурата са гравирани сложни модели от преплитащи се тетрагамадиони. Радиоизотопния преглед показва, че фигурата датира от преди 15 000 години и е символ на плодородието.
- Викингите и свастиката
В Европа символа за щастие се появява с идването на викингите преди 7000 години. Дори ги използват върху глинените си саксии като символ на плодородието.
- Тетрагамадиона в славянската култура
В същия музей може да се види и друга интересна експозиция съдържаща в себе си този прокълнат мотив. След викингите, гърците също вграждат модела на тетрагамадиона в изкуството си. Но най-яркия пример може би е експонат от XII в, представящ рокля на славянска принцеса, която е украсена със златни кръстове и свастики, за да се прогонят злите духове. Този символ става популярен в цяла Русия и Източна Европа до Втората световна война.
Днес този символ може да е спомен за онези ужасяващи събития от Втората световна война, но е редно и да погледнем от историческа гледна точка. Може би ни трябва повторно вглеждане в корени и минало ни. Именно там може да открием ключа към прошката и преосмислянето на един погрешно интерпретиран знак, за да се превърне в символ на едно общо бъдеще.