Забравете международния ден на жената. 8 април стана международният bgirls (брейк момичетата) ден. Това казва един от най-изявените европейски треньори по брейк – bboy Самбо в профила си в Инстаграм.
Той добавя, че има предвид едно момиче от България – Пламена Георгиева, която на тази дата стана първата жена, спечелила състезание срещу мъже в стила power move в брейкинга.
Този стил е един от най-трудните – силови движения, разчитащи на скорост, инерция и акробатични елементи за изпълнение. Въртенето е само на ръце, краката трябва да са във въздуха постоянно, каза пред Свободна Европа Христо Андонов, треньорът на Пламена.
Тя стана първата жена, която побеждава в изцяло мъжко състезание по брейк. За света на брейка това е прецедент и битка, която ще остане в историята на този танц.
Най-добрите брейк танцьори от целия свят в този стил са поканени на 8 и 9 април на международното състезание Glory to power move, което се проведе в Дрезден, Германия. Общо са 40 участника, сред тях е само една жена – Пламена Георгиева от бургаския брейк и хип-хоп клуб „Блек Стайл Скуад“. Те се състезават в индивидуални брейк битки.
Състезанието се провежда за първи път в този вариант. Организаторите канят наистина най-добрите от целия свят. Предварително са обходили десетки състезания и фестивали, следят изяви в Инстаграм каналите – така ги избират.
Така 16-годишната Пламена Георгиева се оказва изненадана за първи път – когато организаторите се обаждат на нея и неин съотборник, за да ги поканят лично на състезанието.
„Отидох без никакви очаквания. Там имаше участници, които са много добри – имена, които се знаят. Направих си нещата, но не бях много доволна от себе си. Не мислех, че ще спечеля“, каза Пламена пред Свободна Европа.
И когато след финалната битка съдията вдига нейната ръка, направо не може да повярва.
Пламена Георгиева тренира брейк от 8-годишна. Преди това се е занимавала с акробатика.
„Брейкът е по-скоро спортен танц, защото трябва да си физически подготвен, но е танц, защото трябва да имаш душата за това“, казва Пламена. Разпалила я е майка й, която също танцува – аржентинско танго. От нея е наследила и волята, и хъса, и любовта към музиката.
„Един ден я чаках да свърши тренировка и чувам музика и гледам – в една от залите някакви момчета правят много яки неща. Казах си – това е много яко и помолих майка ми да ги гледам. И от това едно гледане реших, че искам да правя същите неща“, казва Пламена.
„Много ме грабна. Просто залата, и хората, и треньорът – това ми е животът. Брейкът си ми е животът“, добавя тя.
Пламена има и друга страст – свиренето. Тя е деветокласничка в музикалното училище в Бургас, свири на ударни инструменти.
Мечта й е да стане име в брейка. И България да се знае, „защото сега е много неприятно да казваш, че си от България, а никой да не я знае тази държава“.
„И треньорът ми да ме види на върха и наистина да се гордее с мен“.
Но той вече се гордее. Христо Андонов казва, че е горд с успеха на Пламена и името й вече се чува на световната брейк сцена. А майка й Ана Георгиева е убедена, че успехите за Пламена тепърва предстоят.
Пламена е и световен рекордьор сред bgirl жените в едно от най-трудните брейк движения – въртене на лакът. Рекордът й е обявен в Инстаграм изданието на World Power Moves.
На начинаещите брейкъри и феновете си Пламена казва „да се хвърлят в това, което обичат да правят“.
„Аз, като бях малка, много се хвърлях и ми се получиха нещата.“
След дни й предстои световно първенство за жени във Франция, а на 6 и 7 май заминава за Испания на европейско. А на олимпиадата през 2024 г., на които брейкът ще направи своя дебют, българските брейкъри ще участват. Четирима от състезателите на клуба са част от националния отбор на българската брейк денс федерация.