Когато е на 12 той е 180 сантиметра висок. Разбира се търпи присмех от съучениците си, но намира начин да го обърне в своя полза и това е именно чувството му за хумор.
„Не трябва да си Далай Лама, за да разбираш, че едно от основните неща в живота е промяната“, казва след години той.
Благодарение на смеха и чувството си за хумор, днес Джон Клийз има над 50-годишна кариера като комик. Британският актьор от групата Монти Пайтън започва предаване на име „Джон Клийз: Cancel me“. Шоуто предстои да бъде излъчвано по британския „Канал 4“.
Целта му е да се създаде диалог с поддръжниците на т. нар. „Cancel“ култура, които осъждат хора, използващи политически некоректен език. Клийз се обявява срещу нея от години.
„Основното е да опитваме да бъдем добри. Но това се превръща във вид индулгенция на най-чувствителните хора в съответната култура, на онези, които са най-обидчиви… Не мисля, че трябва да организираме общество около усещанията на най-чувствителните, защото това би било много невротично общество“, казва Клийз, цитиран от Гардиън.
Клийз е роден през 1939 г. в малък град в югозападна Англия и учи право в Кеймбридж. Той обаче обаче мечтаел да разсмива хората, затова започва работа като сценарист в BBC.
Освен като част от групата Монти Пайтън Клийз е известен още и със своя сериал „Фолти Тауърс“, в който играе неприветливия притежател на хотел – Базил Фолти. Играе още и в хитовите филми „Монти Пайтън и свещения граал“, „Животът на Брайън“, телевизионните серия „Монти Пайтън и летящият цирк“, както и в стотици други комедийни предавания и програми.
През 1989 г. той е номиниран за „Оскар“ за най-добър оригинален сценарий за филма „Риба, наречена Уанда“.
Актьорът получава награда БАФТА за ролята във „Фолти Тауърс“ през 1980 г., а самият сериал печели три статуетки.
Клийз често прави международни турнета, на които изнася самостоятелни комедийни представления. През 2019 г. посещава и България с шоуто „Последен шанс да ме видите преди да умра“.
Актьорът участва в редица социални и благотворителни кампании и един от най-известните поддръжници на „Амнести интернешънъл“ във времената, в която тя е пред фалит. В началото на 90-те взема участие в реклами за кампании против пушенето, излъчени в няколко английски региони. По-късно проучвания показват, че от порока се отказват близо 50% от местните.
Той сключва брак четири пъти и има две дъщери.
Едно от нещата, които не спират да го движат, е смехът, който той е превърнал в своето най-силно оръжие.
„Този, който се смее, учи най-добре“, казва актьорът.