Това е филмът, в който Антъни Куин танцува един странен танц, бързо добил няколко имена. Едно от тях остава до днес и то е „сиртаки“. Сред другите е „танцът на Зорба“.
Годината е 1964, филмът „Зорба гъркът“ излиза на екран и залива света с музиката на Микис Теодоракис, чара на Антъни Куин, историите на Никос Казандзакис и сцените от един остров с необичайни нрави – Крит.
На снимката по-горе Зорба (Антъни Куин) е заедно с младия англичанин Бейзъл (Алън Бейтс), който има смесен гръко-английски произход. Бейзъл тъкмо е получил в наследство парче земя на остров Крит и заминава да проучи възможностите за бизнес там. Докато се опитва да разработи лигнитна мина, той се сблъсква с жестокостта на местните жители и с бедността. Приятелството с жизнерадостния, добросърдечен и находчив грък Зорба му помага да се бори с препятствията.
Филмът е по едноименния роман на Никос Казандзакис, който към момента на снимките вече е бестселър. Киното го удостоява с общо седем номинации и три награди „Оскар“: за най-добра актриса в поддържаща роля (Лиля Кедрова), за операторско майсторство и за сценография.
Филмът има и четири номинации за награда BAFTA, пет – за „Златен глобус“ и една за „Грами“ – за най-добра оригинална песен (Микис Теодоракис).
Актьорите
За ролята си на самия Зорба американският актьор Антъни Куин получава номинация за „Оскар“. Когато излиза филмът, Куин е на 49 години. Но никой не знае възрастта на Зорба. Тя и до днес си остава тайна.
Алън Бейтс, който влиза в ролята на Бейзъл, е британски актьор. Това остава най-значимата и известна роля в кариерата му.
Лиля Кедрова е френска актриса от руски произход. За превъплъщението си в Мадам Хортензия в „Зорба гъркът“ тя получава „Оскар“ за най-добра актриса в поддържаща роля.
Ирини Папа е гръцка актриса. Снимала се е в повече от 70 филма, сред които и няколко на Михалис Какоянис. За ролята си на вдовицата в „Зорба гъркът“ тя не получава номинация за „Оскар“ и дори няколко години след премиерата на филма не получава никакви други роли.
Михалис Какоянис е гръцки режисьор. Той снима най-вече екранизации по древногръцки трагедии, но световната слава идва при него след филма „Зорба гъркът“ по романа на Никос Казандзакис. За него той е номиниран за „Оскар“ и „Златен глобус“ за най-добра режисура.
„Житие и битие на Алексис Зорбас“
Казандзакис започва да пише „Алексис Зорбас“ през август 1941 г. и завършва творбата си през 1943 г. Скоро след това идват и първите предложения за превод на романа на чужди езици.
Книгата става бестселър първо в Швеция и започват преговори за публикуването ѝ в Германия. През 1953 г. е издадена и в Норвегия. Година по-късно получава наградата за най-добра чуждестранна книга във Франция. Десетина години след появата си тя вече е издадена в Англия, САЩ, Аржентина, Бразилия, Франция, Германия, Югославия, Дания, Швейцария, Италия, Израел, Норвегия, Швеция, Холандия и други.
Най-широката душа, най-крепкото тяло, най-свободният вик, който съм срещал през живота си
Пълното заглавие на романа всъщност е „Житие и битие на Алексис Зорбас“. И става дума за житието на един „възхитителен лакомник, пияч, як работник, женкар и скитник. Най-широката душа, най-крепкото тяло, най-свободният вик, който съм срещал през живота си“, както самият Казандзакис определя своя герой.
Романът е като пътна карта на живота с цялото му богатство, с цялата му тъга, с цялата му тежест, с цялото му великолепие. В един от най-силните откъси се казва:
„Ходжата дойде при мен. „А бре, гърче — рече ми той, — ела с мен!“ — „Няма да дойда — му казвам, — къде ще ме водиш?“ — „Една ханъмка бре, гърче, ама като капка, те чака в одаята си, ела!“ Но аз знаех, че убиваха християните нощно време в турските махали. „Не, няма да дойда!“ — му викам. „А че не се ли боиш от бога бре, гяурино?“ — „Защо да се боя от него?“ — „Защото, бре гърче, който може да легне с някоя жена и не легне, върши голям грях! Да те повика, бре, една жена в леглото си и ти да не отидеш — погубваш душата си, да го знаеш! Тази жена ще въздъхне в деня на Страшния съд и тази въздишка на жената ще те запрати, който и да си, каквито и добрини да си сторил, в ада!“
Ключово място в творбата, както и във филма, има танцът. Той е онова, което пълни душата на Зорба както в най-мрачните, така и в най-щастливите моменти от живота му. И този танц е заразителен.
Кой е истинският Зорба
Прототипът на Алексис Зорбас е реално съществуващ човек, когото Никос Казандзакис среща в Атон през 1914 г. Името му е Георгис Зорбас. Роден е в малко селце в планината Олимп. През 1917 г. Казандзакис и Зорбас заминават за Мани в Пелопонес, където до 1918 г. се опитват да разработват лигнитна мина. Това начинание се оказва неуспешно, но се превръща в съвсем успешна история, когато е описана от Казандзакис, а после и във филма на Какоянис.
Запознанството на Никос с този мъж се оказва решаващо. Казандзакис признава, че неговият приятел Зорбас е един от хората, които са му повлияли в най-голяма степен в живота, наред с Омир, Буда, Ницше, Бергсон.
„Зорбас ме научи да обичам живота и да не се боя от смъртта“, казва писателят.
И отлъчен, и свободен
Никос Казандзакис е един от най-известните и влиятелни гръцки писатели. Заради романа му „Последното изкушение“ той е отлъчен от православната църква. Романът е обявен за еретичен и от католическата църква.
„Не се надявам на нищо. Не се страхувам от нищо. Аз съм свободен“
Когато филмът „Зорба гъркът“ излиза на екран, Казандзакис вече от седем години е в гроба на остров Крит, под гробната плоча, на която пише: „Не се надявам на нищо. Не се страхувам от нищо. Аз съм свободен“.
По повод 60-ата годишнина от премиерата на филма той ще бъде излъчен на 13 октомври от 19 ч. в „Дома на киното“ в София. Прожекцията е част от програмата на Международния кино-литературен фестивал „Синелибри“.