Трайков: За всички е ясно, че АЕЦ „Белене“ няма да го бъде

Кои са спорните моменти в преговорите за кабинет в сектор „Енергетика“?

„Моментите биха могли да се нарекат спорни, защото са важни. И партиите, които бяха представлявани от експерти и политици, и те като личности – често са изразявали несъвпадащи гледни точки. Затова бях приятно изненадан, че разговорите вървяха стегнато с взаимно уважение и склонност да се върви напред“, каза бившият икономически министър Трайчо Трайков от името на „Демократична България“ в студиото на „Денят ON AIR“.

Но дали ще има склонност за компромиси, когато става въпрос за „Белене“?

„Не се налага да се прави кой знае какъв компромис, защото на най-големите привърженици им е ясно, че този проект няма да го бъде. За „Белене“ ние настоявахме да не се записва като какъвто и да е приоритет. Това щеше да отвори пътя към харчене на други грешни пари. Важно е и да се спрат и съществуващите харчове, ако все още ги има“, допълни Трайков в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите доскоро се е знаело, че все още има хора, които получават заплати по този проект.

„Записахме, че всичко това трябва да се прекрати, с изключение на разходите за охрана и консервация на оборудването. А по отношение на всяка нова ядрена мощност – подходът ще бъде необходимостта от нея да се основе с многофакторен анализ. И когато това се случи, той ще вземе предвид всички налични активи, които имаме. Тези, които са следили темата отблизо, знаят, че през 2012-2013 година се правеха подобни изследвания – за това дали, ако се строи нова мощност в „Козлодуй“, би могло да се използва някаква част от оборудването на „Белене“, подчерта бившият министър.

Според него първо анализът трябва да покаже, че е необходима нова базова мощност с определен капацитет, а след това да се избере какъв вид да бъде тя. Тогава може да се премине към по-технологичните решения.

„Ядрената енергетика има и плюсове, и минуси. Минусите досега са били доста очевидни, като махнем настрана популярната заблуда, че ядреният ток е най-евтиният. Очевидните недостатъци бяха, че резултатът от всеки нов ядрен проект е много скъпа енергия, а освен това има и рискове. Напоследък ядрената енергетика започна да се разглежда като по-благосклонна опция. Тя произвежда непрекъсваема енергия и нисковъглеродна енергетика“, коментира Трайчо Трайков.

И е категоричен, че правителството ще работи за максимално дълъг срок на икономически полезно използване.

https://www.dnes.bg/………….