Добро утро!
Най-важното е тук:
- Повторно преброяване на бюлетините
- Борислав Сарафов
- Изненадата „Румъния“
Конституционният съд поиска повторно преброяване на бюлетините в 1777 секции. Това ще стане в рамките на дело за касиране на изборите, проведени на 27 октомври. Искания за това бяха подадени в различна форма от 5 партии, участвали в изборите. Съдът ги обедини в общо дело.
Това не бяха първите избори, в рамките на които бяха регистрирани изборни нарушения, свързани с купуване на гласове или подправяне на бюлетини. Но те бяха първите, в които няколко партии взеха присърце този феномен, и първите, в които хем имаше много видими нарушения, хем една формация („Величие“) остана извън парламента с твърде малко недостигащи й гласове.
Борислав Сарафов
Във вторник беше направена още една стъпка към избирането на Борислав Сарафов за главен прокурор – две комисии на магистрати му дадоха висока оценка. Той е единствен кандидат за този пост и ако го изберат през януари, ще остане на него 7 години. ПП-ДБ вижда в това най-малко два проблема – първо, Сарафов е свързван именно с лошото правосъдие, а второ – изборът му ще се извърши от Висшия съдебен съвет, където членовете са с изтекъл мандат. Коалицията смята, че изборът на Сарафов може да бъде спрян само от парламента, но за тази цел той трябва да заработи, казва Кирил Петков в интервю за „Денят с Веселин Дремджиев“.
Ще заработи ли парламентът
ГЕРБ ще блокира две възможности за излизане от политическата криза. Първо, Бойко Борисов каза, че ще върне „веднага“ мандата за съставяне на правителство, тоест, няма и да се опитва да го съставя. Второ, ще предложи отново кандидатурата на Рая Назарян за председател на парламента, но тя няма подкрепа, което значи, че и шестият опит за избор на председател, насрочен за днес, ще се провали.
Преди да изложи тези две намерения, Борисов каза, че няма да се кандидатира за премиер. По-рано ГЕРБ настояваше на това, но никой не подкрепи кандидатурата на Борисов. Накрая излезе, че щом ПП-ДБ не одобряват Борисов за премиер, ГЕРБ няма и да опитват да съставят правителство.
Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.
Радев и Пеевски. БНТ
Истински ли е конфликтът между президента Радев и депутата Делян Пеевски? По тези и други теми в Студио България с Генка Шикерова говори журналистът Иво Инджев. Абонирайте се за канала ни в YouTube. А ако предпочитате да слушате този разговор, можете да го направите в Spotify.
От БНТ няма и дума за случая с главния продуцент Даниел Чипев, принуден да напусне след като излъчва новина, неугодна за Пеевски. Вижте видеото на Борис Митов.
Интересуват ли ви тези истории? Изпратете ни вашата на [email protected].
Войната
Русия напредва в Украйна с най-бързата скорост от първите дни на войната насам. Това беше забелязано още през юли тази година, но сега темпото се ускори още повече. Вижте обобщението на този напредък на Москва. Вижте и анализ на това докъде може да стигне ескалацията, която включва и заплахата с ядрено оръжие.
Разбира се, че Доналд Тръмп не може да спре войната на Русия срещу Украйна за 24 часа, както твърдеше. Но има неща, които той може да направи, особено ако Джо Байдън му помогне в следващите седмици, като усили санкциите срещу Русия, освободи замразените активи на Русия в полза на Украйна, обяви Русия за страна, спонсор на тероризма. Това би дало на Тръмп по-добри позиции за поставяне на условия пред Русия, пише Стефан Попов.
Харесвате ли този бюлетин? Изпратете този линк на приятели, за да се абонират и те.
И две препоръки
Преди дни излезе телевизионният сериал „Дюн: Пророчеството“. Главната роля в него е поверена на актрисата Емили Уотсън. Тя е Човек на деня на Свободна Европа.
Талибаните в Афганистан забраниха снимките на хора. Това се е случвало и преди, но не и в ерата на социалните мрежи. Вижте какво разказват фотографите от тази страна.
Ирина и Марфа са от Русия, майка и дъщеря. За майката е опасно да остава там и тя бяга с детето в България, за да търси закрила. Но българските институции успяват хем да я откажат, хем да разделят делата на две – сякаш майката може да има статут, отделен от този на дъщерята. И така две години и половина. Вижте историята, разказана от Видка Атанасова.
… плюс моят личен фаворит
Европа едвам осмисля румънския феномен с почти неизвестен човек, повел в първия тур на президентските избори. Без да е имал шансове за повече от 5%, без да е водил видима за всички кампания. Само с клипове в ТикТок. Но зад тази история има още една – че Румъния се освобождава от своите дискредитирани лидери, пише Владимир Митев за Медиапул.
Искрено ваша,
Татяна Ваксберг