Добро утро,
Най-важното е тук:
- Корупцията не е била спряна, а катализирана
- „Осемте джуджета“ са произвели повишение, а не разследване
- Веселина Сариева курира изложба в Дания
Има две новини, свързани със санкциите, които САЩ наложиха на Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков.
Първата е коментар на премиера Стефан Янев. Той казва, че компетентните органи не са предприели нищо ефективно срещу корупцията в страната, а в обществото има съмнения, че са катализирали развитието на корупционната среда.
Санкциите, които САЩ наложиха на български граждани заради корупция, са най-мащабните спрямо европейска страна, без да броим Русия. Това казаха трима експерти от американски неправителствени организации, с които разговаря Дамяна Велева.
В това видео Теодора Бързакова обобщава какво конкретно означават американските санкции за Пеевски, Желязков и Божков.
„Осемте джуджета“
Бившият шеф на Специализираната прокуратура Димитър Франтишек Петров е издигнат на още по-висок пост – той е командирован във Върховната касационна прокуратура, твърдят два независими източника на Свободна Европа.
Интересът към тази новина се дължи на факта, че Петров е един от хората, уличени в изземването на бизнес в разследването на „Антикорупционния фонд“ „Осемте джуджета“. Петров не е бил разследван по тези твърдения и не е известно дали е бил разпитван в каквото и да било качество по тях.
Ако бюлетинът “3 минути” ви харесва, изпратете този линк на приятели, за да се абонират и те.
Поръчки без конкурс. Подслушването
99% от всички обществени поръчки в Министерството на отбраната през последната година са били възложени без конкурс, а само с посочване на изпълнител. В тези поръчки масово се е практикувало авансово плащане, каза министърът на отбраната Георги Панайотов.
Човек, назначен да разследва подслушванията на политици, е подозиран в това, че покровителства бизнесмена Васил Божков. Това става ясно от изявление на шефката на спецпрокуратурата в понеделник. Човекът е висшият полицай Ангел Папалезов. Разследването му е довело до действията на прокурорите на 1 юни, които станаха известни като „нахлуване в МВР“.
Изборите на 11 юли
В чужбина ще бъдат разкрити между 800 и 850 секции за гласуване. Това е почти двойно спрямо секциите, отворени за изборите през април.
Слави Трифонов няма да се кандидатира депутат. „Разбира се, аз мога да нося (…) отговорност и от една друга институция, но за това… като му дойде времето“, написа Трифонов във Фейсбук.
COVID-19
Проф. Тодор Кантарджиев беше пенсиониран. Директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) вече е досегашната му заместничка проф. Ива Христова. Пенсионирането не е по мое желание, казва проф. Кантарджиев.
През изтеклото денонощие има 208 нови случая на COVID-19 в България. Това отговаря на 1,55% от извършените тестове. Починали са 34 души.
Ежедневното развитие на случаите в България можете да следите в блога ни. За разпространението на коронавируса по света можете да научите от тази карта, чиито данни се обновяват в реално време.
Украйна, Нидерландия, Русия
Президентът на Украйна Володимир Зеленски иска да се срещне с Джо Байдън, за да го убеди да наложи санкции върху газопровода „Северен поток 2“. „Това е истинско оръжие в ръцете на Руската федерация, каза той. САЩ се отказаха от тези санкции на 20 май.
В Хага започна делото за свалянето на малайзийския пътнически самолет през 2014 г. Самолетът летеше от Амстердам за Куала Лумпур и се разби над Източна Украйна. Всички 298 пътници и екипажът загинаха.
Руският опозиционен политик Дмитрий Гудков напусна Русия и през Киев тръгна за България, където са родителите му. По-рано Гудков беше арестуван по обвинения, смятани за изфабрикувани. Той е бивш депутат в руската Дума, какъвто е бил и баща му.
И една препоръка
През уикеднда в Дания беше открита изложба на българско съвременно изкуство. Един от двамата й куратори е Веселина Сариева, която е Човек на деня на Свободна Европа.
Искрено ваша,
Татяна Ваксберг