Дълго преди да бъде избран за президент на САЩ, Доналд Тръмп обещаваше да посредничи за прекратяването на войната на Русия срещу Украйна. В същото време той не казваше как точно смята да направи това.
Тази сряда, само два дни след като положи клетва като 47-ия американски президент, Тръмп посочи един от лостовете, които ще използва, за да подтикне Русия да преговаря за прекратяване на огъня – ще наложи допълнителни санкции на Москва, ако тя откаже да тръгне по пътя към мирна сделка.
„Ако не сключим „сделка“ – и то скоро, нямам друг избор, освен да въведа високи данъци, мита и санкции върху всичко, което се продава от Русия в САЩ“, написа Тръмп в публикация в социалните мрежи.
Предишните похвали на Тръмп към руския президент Владимир Путин, критиките му към американската помощ за Украйна и очевидното му желание за бързо прекратяване на бойните действия доведоха до опасения сред поддръжниците на Киев, че новият президент може да пожертва украинските интереси в името на споразумение за мир.
Но тази седмица Тръмп заговори по-критично. Публикацията от сряда беше част от поредица остри изказвания на новия президент на САЩ по отношение на Москва и Путин. Тръмп обвини Путин, че „унищожава“ Русия с продължаването на войната срещу Украйна, и настоя да се тръгне към мир, преди да е станало твърде късно.
„Да не би врагът да е пред портата ни?“
Тонът и посланията на Тръмп от последните дни зарадваха Киев, както и западните привърженици на засилването на натиска върху Русия. Външният министър на Украйна Андрий Сибиха каза, че изказванията на Тръмп са изпратили „силен сигнал“.
Междувременно Москва бързо се зае да покаже, че заплахите за нови санкции няма да проработят. Говорителят на Путин Дмитрий Песков каза в четвъртък, че Кремъл не вижда нищо ново в тях.
Прокремълският телевизионен водещ Владимир Соловьов също се изказа пренебрежително и използва дори по-остри формулировки, за да каже на руснаците да не се притесняват.
„Какво, възможно ли е да се говори с Русия по този начин? Да не би да губим войната? Да не би врагът да е пред портата ни?“, каза той във видео коментар, публикуван в платформата Телеграм.
Тези коментари напомнят демонстрираната от Путин увереност, че войната върви добре за Русия въпреки огромните жертви, които тя понася, както и че икономиката се справя добре въпреки високата инфлация. Зад този параван обаче може да се крият истински опасения.
„Мисля, че това наистина ще разтревожи Кремъл“, каза пред Радио Свободна Европа Найджъл Гулд-Дейвис, старши научен сътрудник по въпросите на Русия и Евразия в Международния институт за стратегически изследвания в Лондон.
Компромис за Русия, не за Украйна
Според Гулд-Дейвис в последните си изказвания Тръмп „формулира проблема за прекратяването на войната по-скоро като принуждаване на Путин да направи компромис, отколкото като принуждаване на Украйна да направи компромис“.
„Далеч не беше очевидно, че той ще направи това“, каза експертът.
В четвъртък Ройтерс цитира петима свои източници, според които Путин „е все по-загрижен за изкривяванията в руската военна икономика“.
„Русия, разбира се, е икономически заинтересована от воденето на преговори за дипломатическо прекратяване на конфликта“, казва по този повод бившият зам.-управител на руската централна банка Олег Вюгин, цитиран от Ройтерс.
Нарастващите икономически проблеми в Русия „допринесоха за мнението на част от руския елит, че е желателно да се постигне уреждане на войната чрез преговори“, казват още източниците на информационната агенция.
Заплахите на Тръмп „поставят Путин в трудна ситуация“, написа бившият литовски външен министър Габриелиус Ландисбергис в платформата Екс.
„Сега Путин трябва да избере – да приеме, че се страхува от нови санкции, защото икономиката му е в разруха, или да докаже, че империалистическите му амбиции няма да бъдат ограничени от тези искания“, каза още Ландисбергис.
Някои анализатори са далеч по-скептични и твърдят, че икономическите проблеми няма да накарат Путин да се откаже от целта да подчини Украйна.
„Не трябва да надценяваме влиянието на тези икономически опасения върху плановете на Путин за Украйна“, написа в Екс Татяна Становая, старши сътрудник в центъра „Карнеги“ за Русия и Евразия.
„Независимо от икономическата ситуация, Путин ще продължи да се стреми да приключи войната според собствените си условия. За него това е екзистенциален конфликт“, добави Становая.
Какви допълнителни санкции може да наложи Тръмп
Скептиците изтъкват и факта, че последователните кръгове от западни санкции, наложени на Русия, откакто тя започна пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., не са накарали Путин да отстъпи.
Друг е въпросът и какви възможности за наказателни мерки остават, след като в последните си дни на поста предишният президент на САЩ Джо Байдън наложи най-значимите до този момент санкции на Москва според американски официални лица.
Според Гулд-Дейвис остават сериозни опции за още санкции.
„САЩ разполагат с уникалното оръжие на вторичните санкции“, каза той. Гулд-Дейвис има предвид мерки, които не се налагат на самата Русия, а имат за цел да разубедят други държави да поддържат отношения с Москва, които биха ѝ помогнали във войната.
Русия смекчава въздействието на мащабните западни санкции с помощта на посредници като Китай, Казахстан, Узбекистан и Киргизстан. Тези страни могат да бъдат уязвими на подобни вторични санкции.
Според Рейчъл Зиемба, експерт от Центъра за нова американска сигурност, прилагането на съществуващите икономически санкции и налагането на вторични санкции срещу Русия ще бъдат най-значимите стъпки, които администрацията на Тръмп може да предприеме.