Съдебните пречки пред продължаването на демонтажа, реставрацията и преместването на Паметника на Съветската армия в музея на Социалистическото изкуство в София отпаднаха. Това стана, след като Върховният административен съд отхвърли жалбите срещу тези действия. За да продължи работата обаче, са нужни пари и сега топката е в полето на служебния кабинет на Димитър Главчев. Той трябва да осигури финансирането за планираните дейности.
Става дума за около 2,5 млн. лева, според изчисленията на областния управител на София Вяра Тодева.
Демонтажът на паметника започна в нощта срещу 12 декември 2023 г. с отрязването на ръката на съветския войник, държаща високо автомат, от основната композиция фигури. Работата продължи с отстраняване на части на останалите скулптури от постамента им в центъра на София.
Областната администрация на София задейства процедурата миналото лято, след като Столичният общински съвет (СОС) взе дълго отлагано решение за премахване на монумента през март 2023 г. Решение на СОС за демонтаж има и от 90-те години на миналия век, но то така и остава неизпълнено, а и паметникът е на държавна земя.
След като основните скулптури бяха вече премахнати, Административният съд – София (АССГ) спря демонтажа на 19 декември. Причината бяха две жалби – от движението „Изправи се.БГ“ на Мая Манолова и от партия „Възраждане“. Оттогава около паметника има ограда.
Върховния административен съд (ВАС) отхвърли и двете жалби тази седмица. В решенията си съдът казва, че движението на Манолова и „Възраждане“ нямат правен интерес да искат спиране демонтажа. Така решението на първата инстанция в тяхна полза беше обезсилено.
Преди да се премине към демонтаж и на останалите скулптури от паметника, трябва да има план за съхранение и средства за реставрацията и преместването им в музея.
Писмо за пари
В сряда Вяра Тодева поиска да бъдат осигурени необходимите средства за реставрация и консервация на фигурите и барелефите от монумент “Паметник на Съветската армия” с писмо до служебния министър-председател Димитър Главчев.
Тя е внесла и идеен проект в Министерството на културата за разположението на фигурите и барелефите от ПСА в Музея на социалистическото изкуство. В него се предлага централната и другите скулптурни групи да бъдат монтирани пред фасадата на Музея на социалистическото изкуство в столичния квартал „Изт0к“.
„Съгласно полученото индикативно ценово предложение, необходимата сума за предстоящите дейности възлиза на 2 548 000,00 лв., в това число с включени 10% непредвидени разходи“, пише в писмото на Тодева. В регистъра се вижда, че на 5 април е получена една индикативна оферта за тази сума от Марковстудио ООД.
Пред Свободна Европа Вяра Тодева каза, че за осъществяването на цялата концепция за паметника е необходимо да бъдат осигурени средствата, за да бъдат реставрирани фигурите. В момента свалените скулптури от високия постамент са в склад на държавен терен в софийското село Лозен.
Останалите фигури, които за разположени по-ниско, все още не са демонтирани.
„За демонтажа имаме средствата, точният момент ще го преценяваме. Преди да бъдат реставрирание фигурите, трябва да бъдат демонтирани“, каза още Тодева пред Свободна Европа.
Освен това, както посочва и ВАС в решенията си, преди да постъпят жалби срещу демонтажа на паметника, на 14 декември е издадена забрана за това от Инспектората за опазване на културно наследство. Причината е, че към онзи момент демонтажът не е бил съгласуван със Специализирания експертен съвет по изобразителни изкуства към министъра на културата. Това според институцията е задължително по силата на Закона за културното наследство.
Затова и преди демонтажът да продължи, трябва да е предварително ясно какво ще се случва със скулптурите.
Кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков (ПП-ДБ), на чиято територия е паметникът, написа във Фейсбук преди две седмици, че се очаква СОС да обяви международен конкурс с идеи за бъдещето на Княжеската градина. „Като цяло те са в три посоки – възстановяване на парка – градина (чудесен вариант), друг паметник или някаква обществена сграда. Както е известно, Фердинанд е смятал да си построи там дворец, но войните са предотвратили плана му“, написа Трайков.
Заплахи от Русия и други паметници
След започналият демонтаж на ПСА общински съветници от Пловдив поискаха демонтаж на Паметника на съветската армия в града, наричан още Альоша.
Председателят на руската Дума Вячеслав Володин отправи заплаха към общинските съветници заради Альоша. Той каза още, че България е била на страната на Тристранния пакт по време на Втората световна война, и добави, че днес „новите фашисти, новите нацисти, които дойдоха на власт, искат да премахнат всички паметници“, които напомнят за „фашисткото управление“ на страната тогава.
Преди това говорителката на външното министерство на Русия Мария Захарова също отправи заплахи към България заради демонтажа на монумента в София.
България е съюзник на Нацистка Германия, Италия и Япония от март 1941 г. до 26 август 1944 г., когато българското правителство, оглавявано от Иван Багрянов, обявява неутралитет във войната и нарежда оттегляне на нацистките войски от територията на страната и разоръжаване на тези, които откажат.
Въпреки това на 5 септември Съветският съюз обявява война на България, Червената армия налага окупация на страната и подпомага Отечествения фронт за извършването на Деветосептемврийския преврат, с който е наложен комунистически режим. През следващите години са изградени и множество пропагандни паметници в прослава на Съветската армия.
Комунистическата власт е свалена през 1989 г. и страната тръгва по пътя на демокрацията, а през 2000 г. комунистическият режим е обявен за престъпен с решение на Народното събрание.