Туристическият бизнес е много разностранен. Той се състои от много браншови организации, като започнем от ресторантьори и достигнем до планински водачи, минем през хотелиери и туроператори и т.н. Всеки един от секторите в туризма е засегнат по различен начин от мерките против Covid-19. Ресторантьорите са най-често засегнати от мерките, които се вземат вътре в страната или дори на местно ниво като град или община, докато туроператорите, които работят на много пазари, могат да пострадат и от мерки, които се вземат в други страни. Исканията на всички обаче се обобщават в едно – предвидимост в мерките на нашето правителство. Това заяви Димитър Попов, член на АТИБ (Алианса на туристическата индустрия в България), в ефира на “В развитие” с водещ Вероника Денизова.
“Миналата година през пролетта мерките, които бяха въведени и касаеха главно пътуванията, бяха аргументирани с това, че все още няма ваксини и се цели да се избегне претоварване на здравната система. Вече има ваксини, ние сме с най-нисък процент от населението, което е имунизирано – 15%, а освен това не знаем колко човека са преболедували.”
Димитър Попов е на мнение, че може би е време да се смени критерият, по който се измерва в какво състояние е пандемията, а метричният инструмент вече да не е брой новозаразени за денонощие. Той даде пример с Дания, където голям брой от населението е ваксинирано и това е позволило на датското правителство да извади няколко държави от червения списък и да ги постави в жълтия. В Германия пък се обмисля епидемичната обстановка да се измерва в брой хоспитализирани на 100 000 души.
“Изначално мерките бяха сбъркани. Генерално имаме спад в оборота при различни сектори на икономиката с 30%, но проблемът е, че се третират по един и същ начин сектори, които имат 30% спад и такива, които имат 80% спад.”
Димитър Попов посочва, че единствената мярка, която се оказа ефективна – 60/40, многократно е било оповестено, че ще бъде удължена след юли месец тази година. До момента единствената информация, която туристическият бранш има, е че епидемиологичната обстановка ще бъде удължена с още 3 месеца, но за 60/40 няма нищо официално обявено.
“Вече навлизаме в нисък сезон, как се очаква да знаем какъв персонал да задържим, като нищо не ни се казва.”, допълни той.
Гостът е на мнение, че идеята с намаляването на концесионните такси за плажове и ски писти, като по този начин да се намалят и цените на услугите като шезлонги, чадъри или пък картите за ски лифтовете и при зимния туризъм предполагаемо ще мотивира повече хора да дойдат, реално няма да проработи. Той обясни, че при плажовете основният проблем е, че легловата база многократно надхвърля капацитета на самите плажове. Това означава, че физически няма достатъчно плаж, за да побере всички хора.
“Нито можем да строим изкуствени плажове като в Дубай, нито ще срутим хотелите, трябва да се търси нов подход за решаване на проблема.”
Димитър Попов засегна и друг проблем, който е бич за зимния туризъм през последните 30 години. Това е казусът с лифт картите за ски лифтовете. Той смята, че има монопол на операторите на ски съоръжения, защото те освен това са и хотелиери. Техни хотели се пълнят първи, техни магазини за ски принадлежности, ски училищата и т.н. Реално те нямат никаква конкуренция и за Димитър Попов е непонятно защо тези лифт карти не се дават на хотелиери и туроператори.
Той сподели в ефира на “В развитие”, че е преекспонирана идеята, че ако 100% от персонала на хотели и заведения е ваксиниран “всичко ще върже и ще цъфне”.
“Аз в момента работя и като туроператор, приемам и изпращам туристи, никой не не пита дали персоналът е ваксиниран. Туристите основно се интересуват от това какви са мерките и ограниченията на мястото, на което отиват.”
Димитър Попов поясни, че това постоянно тръбене колко сме назад във ваксинация е лош маркетинг за държавата, от които не се нуждаем. Неговото мнение е, че туристическият бранш трябва да има и маркетолози, хора, които знаят екзотични чужди езици и следят детайлно пазарите, за да знаят по какъв начин да привлекат туристите към българските дестинации.
Попов коментира и информацията, че в Алиансът на туристическата индустрия има разногласия относно бъдещето на туризма в България. Това, зад което застават всички, е нуждата от държавна компенсация при всяко едно затваряне, както и предвидимост и яснота на мерките на правителството.
“Забеляза се и неразбирателство в туроператорски бранш. Тези туроператори с ниска ликвидност, които не върнаха парите на хората при затварянето, успяха да дръпнат напред с помощи, докато истински ликвидните фирми не получиха почти нищо.”
Оценката на Димитър Попов за сезона е, че има доста сериозен ръст от лятото на 2020 г. Причината за това е българският турист, който заради мерките в Турция и Гърция посети българското черноморие, а заради жегите и планинските курорти реализираха печалба. Неговата финална препоръка бе да се започне да се работи за издаването на електронна виза, с която туристи от Близкия Изток да могат да посещават България, както е било и преди. Друг пазар, по който има нужда да се работи, е Китай, защото от гледна точка на китайски туристи България изостава много.
Целия разговор вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria