Турция гони посланиците на САЩ и още девет страни

Турция гони посланиците на САЩ и още девет страни

Турският президент Реджеп Ердоган. Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Турският президент Реджеп Ердоган съобщи в събота, че е уведомил турското министерство на външните работи да изгони посланиците на САЩ и още девет западни страни заради искане за освобождаването на филантропа Осман Кавала, предава Ройтерс.

Седем от посланиците представляват съюзнически страни на Турция в НАТО и ако стане факт, изгонването им ще предизвика най-дълбокия разрив със Западна Европа през 19-те години на Ердоган във властта.

Кавала, който е работил за редица групи на гражданското общество, е в затвора от четири години по обвинения във финансиране на национални протести през 2013 г. и участие в проваления опит за държавен преврат през 2016 г. Той остава в затвора, докато тече поредният процес срещу него. Кавала отрича обвиненията.

В съвместно съобщение на 18 октомври посланиците на Канада, Дания, Франция, Германия, Нидерландия, Норвегия, Швеция, Финландия, Нова Зеландия и САЩ призоваха за справедливо и бързо разрешаване на случая с Кавала и за „спешното му освобождаване“. Те бяха повикани от външното министерство, което определи съобщението за безотговорно.

„Дадох необходимото нареждане на външния ни министър и заявих какво трябва да се направи – тези десетима посланици трябва да бъдат обявени за персона нон грата (нежелани) едновременно. Въпросът трябва да бъде разрешенн незабавно“, заяви Ердоган в реч в северозападния град Ескишехир.

Още по темата

„Те ще опознаят и разберат Турция. Щом не познават и не разбират Турция, ще трябва да си отидат“, допълни турският президент под овациите на събралото се множество.

Посолствата на САЩ и Франция и Белият дом не са отговорили на молбата за коментар. Говорител на Държавния департамент заяви, че е осведомен за случая и ще поиска разяснения от турското външно министерство. Ердоган заяви преди време, че планира да се срещне с американския президент Джо Байдън на среща на върха на Г-20 в Рим идния уикенд.

Дипломатически източник заяви, че деескалация е възможна, тъй като сега Турция е обявила позицията си много ясно и заради потенциалните дипломатически последици от подобен ход преди срещата на върха на Г-20 и климатичната среща на ООН в Глазгоу, която започва в края на месеца.

„На посолствата не са давани инструкции“, каза източникът и допълни, че е възможно да бъде взето решение на заседанието на турския кабинет в понеделник.

Норвегия съобщи, че посолството ѝ не е получило уведомление от турските власти.

„Посланикът ни не е направил нищо, което да предполага експулсиране“, заяви главният говорител на министерството Труде Маасейде и допълни, че Турция е наясно с мнението на Норвегия.

„Ще продължим да призоваваме Турция да се съобразява с демократичните стандарти и върховенството на закона, с което страната се е ангажирала въз основа на Европейската конвенция за човешките права“, изтъкна Маасейде.

Външното министерство на Нова Зеландия заяви в събота, че няма да коментира преди да чуе „нещо официално по официални канали“ и допълни в съобщение по имейл, че „Нова Зеландия цени отношенията си с Турция“.

Кавала беше оправдан миналата година по обвиненията, свързани с протестите през 2013 г., но решението беше променено тази година и комбинирано с обвиненията за участие в опита за държавен преврат.

Според правозащитници случаят е емблематичен за смазването на дисиденти при управлението на Ердоган.

Шест от засегнатите са страни членки на ЕС, включително Германия и Франция. „Експулсирането на десетима посланици е знак за авторитарен уклон на турското правителство. Няма да позволим да бъдем сплашвани. Свобода за Осман Кавала“, написа в Twitter председателят на Европейския парламент Давид Сасоли.

Датският външен министър Йепе Кофод заяви, че министерството му не е получило официално уведомление, но е в контакт с приятелите и съюзниците си. „Ще продължим да пазим общите си ценности и принципи, както беше изразено и в съвместната декларация“, съобщи той в комюнике.

Източник от германското външно министерство заяви, че десетте страни са провели консултации помежду си.
Кавала каза в петък, че вече няма да присъства на съдебния си процес, тъй като справедливо изслушване било невъзможно след последните изявления на Ердоган.

В четвъртък турският президент беше цитиран да казва, че посланиците не биха пуснали на свобода „бандити, убийци и терористи“ в собствените си страни.

Преди две години Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) призова за незабавното освобождаване на Кавала и допълни, че няма разумно подозрение, че той е извършил нарушение. Съдът счете също, че целта на задържането му е да бъде заглушен гласът му.

Той излезе със сходна позиция и тази година по делото срещу Селахатин Демирташ, бивш ръководител на прокюрдската Народнодемократична партия, който е в затвора от близо пет години.

Съветът на Европа, който наблюдава задействането на решението на ЕСПЧ, заяви, че ще започне дисциплинарни процедури срещу Турция, ако Кавала не бъде освободен.

Следващото изслушване по делото срещу Кавала е насрочено за 26 ноември.

източник https://www.investor.bg/…………