Снимка: Pixabay.com |
Търсенето на жилища ново строителство в средновисокия и висок сегмент е забавило скорост в края на първото тримесечие, тъй като повечето участници на пазара са заели изчаквателна позиция заради геополитическите и икономическите предизвикателства, пише консултантската компания Colliers International.
Нараства интересът към закупуване на имоти от чужденци, които пребивават за по-дълъг срок в страната. Целта на покупката е за собствени нужди в краткосрочен план. Това е довело до ръст на продажбите на завършени имоти, предназначени за такива купувачи в сравнение с предходните години.
През първото полугодие на тази година предлагането на средновисок и висок клас жилища записва ръст от 4%, с което броят на жилищните единици достига 13 270.
По-голямата част от новото предлагане е осъществено през първото тримесечие на годината, докато динамиката през второто тримесечие се е забавила заради войната в Украйна и нарушената верига на доставки на строителни материали.
За първи път от края на 2020 г. има ръст в проектите в строеж, с който те достигат 3800 жилищни единици. При новите жилища продължава тенденция към увеличение на площта на общите помещения (хол и трапезария) и обособяване на работно пространство.
Друга тенденция при проектите в строеж е задържане на предлагането и продажбите. Причините за това са постоянно променящите се цени на строителните материали и затрудненията в доставките им, което води до предпазливост при формиране на себестойността на предлаганите имоти.
Нивата на свободните жилищни единици остават стабилни след незначителния спад в началото на годината и съставляват 2% от общия обем.
Най-продаваните типове имоти са апартаменти с три спални, следвани от апартаменти с две спални и къщи. Търсенето е съсредоточено предимно върху жилища за собствено ползване (75% от всички трансакции) спрямо тези за инвестиция.
Тенденцията, която определя динамиката на пазара през първото полугодие, е желанието за преминаване от по-малко към по-голямо жилище.
Офертната и покупната цена се изравняват
Средните продажни цени остават стабилни през първите шест месеца на 2022 г., като за апартамент с две спални те са между 180 хил. и 230 хил. евро, а за апартамент с три спални достигат между 240 хил. и 300 хил. евро. Цените на къщите от редови тип варират между 320 хил. и 450 хил. евро, а на самостоятелните къщи надхвърлят 486 хил. евро.
Разликата между офертната и покупната цена се е стопила, като все по-често допълнителна отстъпка от офертната цена не се предоставя.
Средните наемни цени регистрират ръст от 8%, който се дължи на по-високите нива на търсене. Премествания на операциите на компании от Русия и Беларус, както и изтегляне на служители от Украйна, са основна причина за активността на наемния пазар през второто тримесечие на 2022 г.
Средни наемни нива за апартаменти с две спални са между 1000 и 1300 евро, а за апартаменти с три спални достигат между 1400 и 1700 евро. Наемът на къща надхвърля 2150 евро, сочат данните на Colliers.
Очакванията са покачването на лихвените проценти от Федералния резерв и Европейската централна банка (ЕЦБ) да доведе до намаляване на икономическата активност, което най-вероятно ще се усети още през есента на тази година. Colliers счита, че това основно ще засегне по-големите проекти във фаза на планиране и строителство.
Според компанията обаче потенциалното охлаждане на интереса на купувачите ще спомогне за балансирането на пазара, защото през последните години има недостиг на жилища в София.
С добър потенциал за развитие в средносрочен план е инвестиционният пазар на жилища под наем (built-to-rent), който вече набира популярност в Централна и Източна Европа, най-вече в Полша и Чехия. Това са жилища, построени специално за отдаване под наем, обикновено дългосрочно. Управлението е професионално и се осъществява от собственика или от оператора на сградата. Първите проекти с този клас активи в България вече са факт.
Colliers очаква средните наемни цени на жилищата от средновисок и висок клас да се запазят стабилни, а ръстът на продажните цени да се забави.