Украйна е атакувала с дронове руска инфраструткура, която е част от газопровода „Турски поток“. Това обяви Министерството на отбраната на Русия. До момента Киев не е коментирал руските твърдения.
Новината идва близо две седмици, след като транзита на газ към Европа през територията на Украйна беше окончателно прекратен. Това превърна „Турски поток“ в единственото трасе, по което Русия може да доставя газ като тръбата преминава през териториите на Турция, България и Сърбия и достига до Унгария. По него газ получаваше още и Австрия.
От повече от година Украйна провежда атаки срещу руска енергийна инфраструктура и основно срещу петролни рафинерии на територията на Русия.
Москва твърди, че на 11 януари Украйна е опитала да прекрати доставките на газ към Европа с атака на 9 дрона. Обект на атаката, според Русия, е била компресорна станция в селището Гай Кодзор, което се намира на територията на руската Краснодарска област.
„По време на отблъскването на атаката противовъздушната отбрана е свалила всички безпилотни самолети“, се казва още в съобщението на военното министерство на Русия. От там допълват, че атаката не е взела жертви и не е причинила материални щети.
„Турски поток“ е геостратегически проект на Русия. С него Москва успя да заобиколи територията на Украйна и да продължи да доставя газ към някои от най-близките си съюзници в Европа. В България продължението на тръбата беше построено за рекордно кратко време с пари от българския бюджет по време на третото правителство на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов.
Въпреки това ползите газопровода са почти изцяло за Русия, защото руската „Газпром“ е резервирала почти целия капацитет по тръбата до 2038 г., а България не получава газ по нея.
От течове от документи от последните години стана ясно, че строежът в България е извършен изцяло под диктата на Русия.
„Въпрос е на време и то много кратко газопроводът да спре. И България вместо да чака този момент, трябва да вземе нещата в свои ръце и да прекъсне доставките. Има правни, има геополитически, има и икономически причини да го прави“, написа експертът Мартин Владимиров след публикуваните съобщения за атака на Украйна срещу газопровода.
Доставките по „Турски поток“ се оказаха заплашени заради нови санкции, наложени от САЩ върху руски банки посредници на плащанията. Въпреки това доставките продължават, макар че нито една институция или държава не съобщава какъв е механизмът, по който се извършват плащания.
В понеделник стана ясно още, че „Газпром“ се кани да прави масови съкращения. За това съобщиха представители на компанията.
В руската държавна „Газпром“ обяви, че готви сериозни съкращения на персонала. Зам.-председателката на корпорацията Елена Илюхина е предложила те да се намалят от 4000 на 2500 души, пишат руски издания, цитирани от телевизия „Дождь“.
В момента „Газпром“ харчи за заплати по 50 млрд. рубли на месем (около 477 млн. евро). През уиденда САЩ наложиха нови санкции на големите руски компании, в това число и на „Газпром“.
„Газпром“ спря доставките на газ за редица държави в Европа малко след началото на руската инвазия в Украйна. Като причина бяха изтъкнати санкциите, които ЕС наложи върху Москва заради непредизвиканото ѝ нападение.
Спирането на доставките от Русия доведе до сериозна криза в редица европейски страни, но тя беше преодоляна. Русия твърди, че европейските санкции не влияят на икономиката на страната ѝ и вредят повече на Европа.