Управляващата Социалдемократическа партия (СДП) е на прага на победата след парламентарните избори, които се проведоха в неделя в Румъния.
Това създава предпоставки за преговори за формиране на прозападна коалиция в страната, която е членка на ЕС и НАТО.
Гласуването в неделя се проведе седмица след оспорваните президентски избори в страната, на които проруски крайно десен кандидат изненадващо спечели на първия тур. Тогава настоящият премиер Марсел Чолаку подаде оставка като лидер на СДП, след като остана на трето място и не се класира за балотажа.
Първите резултати показват, че при 99,3 % преброени гласове за СДП са гласували 22,7% от избирателите. На второ място е ултранационалистическият Алианс за обединение на румънците (АОР) с 18,2%. Окончателните резултати се очакват по-късно през деня, като разпределението на местата в двете камари на парламента вероятно ще стане ясно след това.
Ако нито една партия не постигне самостоятелно парламентарно мнозинство, както показват резултатите към момента, ще последват трудни преговори за съставяне на правителство, които може да зависят от резултата от балотажа на президентските избори следващата седмица.
Основните теми, които мотивираха избирателите да гласуват на парламентарните избори, бяха икономиката и корупцията, както и геополитическата ориентация на страната.
Анализатори предполагат, че може да се създаде несигурна коалиция, в която да се обединят силите на лявата СДП и дясноцентристките Национално-либерална партия (НЛП) и „Съюз за спасение на Румъния“ (ССР), които се очертава да бъдат съответно на трето и четвърдо място. Преди седмица лидерката на ССР Елена Ласкони се класира за балотаж на президентските избори.
Такава коалиция би дала гаранция за прозападната политика на Румъния на фона на нововъзникващите крайнодесни партии, които често са приятелски настроени към Русия.
На пето място според частичните резултати е партията Демократичен съюз на унгарците в Румъния с почти 9%. На шесто се очертава да е партия „SOS Румъния“ на евродепутатката Диана Шошоака със 7,19%. За първи път тази партия ще влезе в румънския парламент.
Изненадата на тези избори е преминаването на 5-процентния праг за влизане в парламента на Партия на младите хора – нова партия, основана през 2023 г. от бившата депутатка от АОР Анамария Гаврила. Крайнодесните популистки партии печелят общо около 30% от гласовете според частичните резултати.
Според официални данни избирателната активност е била 52,36%, или около 9,43 млн. гласоподаватели – най-високата активност на парламентарни избори в Румъния от 12 години насам. Избирателната активност на предния вот е била около 32%.
От няколко дни в Букурещ се провеждат протестни митинги срещу крайнодесния победител на първия тур на президентските избори Калин Джорджеску. Много от протестиращите обвиняват руския президент Владимир Путин, че се намесва във вътрешните работи на Румъния.