Димитрия Хаджиева е пример за млад човек, който открива своето призвание в преподаването. Само на 28 години тя вече два пъти е номинирана за „Учител на годината“ и докато миналата година остава на второ място, тази успява да се пребори за първото.
Димитрия печели първо място в категорията “Учител на годината” по английски език от Асоциацията на Кеймбридж училищата. Асоциацията обединява училищата, които се стремят към по-високо ниво на преподаване на чужд език.
За наградата можеш да се кандидатираш сам или твои колеги да те номинират. В случая на Димитрия тя изпраща свой урок, в който темата е разработка на бизнес модел на английски език.
Урокът е комбиниран с дигитален маркетинг, уебдизайн и електронна търговия. Тези уроци целят да накарат учениците да преживеят това, което учат на теория и на практика, за да запомнят материала по-лесно.
“Бих искала да предам на учениците не само знанията и уменията си в конкретната област, но също така да бъдат добри хора, да бъдат честни и със силно изразено чувство за справедливост. Това е основната ми мотивация.”, казва Димитрия пред Свободна Европа.
Другото условие при кандидатстването е учениците да имат постижения в световното състезание по английски език Kangaroo Global Linguistic. Ученикът на Димитрия Тони Гърков за втора поредна година се класира първи на националния кръг и попада в най-добрите 10 на международния кръг в Солун.
Димитрия Хаджиева е родена през 1995 година в Гоце Делчев. Тя получава бакалавърската си степен по английска филология от Софийския университет. От 6 години е преподавател по английски език в Неврокопската професионална гимназия „Димитър Талев“ в Гоце Делчев. От два години изучава и дигитален маркетинг към Софтуерния университет (SoftUni).
След като завършва Димитрия решава да се върне в родния си град заради силното чувството за принадлежност, което изпитва. Вижда учителската професия като призвание и иска да се развива като преподавателка в бъдеще.
Тя не помни кога точно е решила, че това е професията за нея, но споделя, че е била силно повлияна от майка си, която също е учителка по английски. След това голяма мотивация са учителите ѝ в гимназията, които са ѝ служили за пример и напълно осъзнато взима решението да учи филология.
Често я бъркат за ученичка, но Димитрия допълва, че по-малката възрастова разлика не винаги помага в класната стая. Според нея плюсът е, че е ориентирана към дигиталните технологии.
“Ориентиран съм към иновациите към изкуствения интелект в образованието и това ми помага да разнообразявам уроците си в друга посока, която досега не е чак толкова често срещана в българското образование. Предполагам, че това е нещото, което ме сближава по такъв начин с учениците от това поколение.”, казва Димитрия пред Свободна Европа.
Според нея в българската образователна система има липса на млади кадри. Тя си обяснява големия процент на млади специалисти, които бързо се отказват, с нереалните очаквания към професията.
Въпреки трудностите Димитрия оценява ежедневната работа с децата, защото я зарежда. Най-много я радват постиженията на нейните ученици и резултатите, които постигат, защото знае, че е допринесла за тях.
Друг пропуск според нея е липсата на достатъчно часове за по практически насочени дисциплини в училищата. Обяснява си ниските резултати на учениците в някои области с липсата на практическа насоченост.
“При английски език не мисля, че резултатите са лоши, дори точно обратното, много са добри. Аз мисля, че липсват достатъчно на брой учебни часове за практика и упражнение. Някои от предметите са безинтересни на учениците точно заради липсата на практическата насоченост.”, допълва тя.
Преди две години Димитрия предлага на учениците от клуба по английски език да създадат собствен подкаст. Идеята е посрещната с радост от тяхна страна и помагат за заснемането на епизодите и поканите към гостите. Записват епизодите в собствено студио в гимназията, което заедно са създали.
“Каним по известни личности, които са от нашия край, защото искаме да покажем как наистина хора, които са ни познати и хора, които са от нашия град, са успели по някакъв начин да допринесат за развитието в тяхната област.”, казва Димитрия.