ТАЙНИТЕ НА ЧОВЕШКИЯ ОБРАЗ
Акад. Кирил ВАСИЛЕВ
[ad id=“225664″]
Признаци на ЛУКАВИЯ човек: лице тлъсто, край очите бръчки, особена като че ли „сънливост“ на лицето.
МАЛОДУШНИЯТ се познава по малките членове на тялото си, по дребните, изящни форми, по сухотата на фигурата, по „малките очи и малкото лице”.
СЪСТРАДАТЕЛНИТЕ — изящни хора са „белотели“ с красиви очи, ноздри сбръчкани отгоре, това са емоционални хора, вечно плачещи, влюбчиви, пламенни, страхливи, скромни.
[ad id=“263680″]
ЛЮБИТЕЛИ НА ЯДЕНЕТО са тези, на които според Аристотел разстоянието от пъпа до гърдите е повече отколкото между гърдите и шията.
У ПОХОТЛИВИТЕ хора космите са прави и дебели, черни, а очите — светли и страстни.
ПАМЕТЛИВИТЕ имат изящна и доста пълна горна част на тялото.
СЪНЛИВИТЕ притежават космат корем жилаво тяло, ястребово лице и т. н.
[ad id=“236999″]
… През XVI и XVII в. с физиогномика се занимават Баптиста Порта, Бартоломей Болониеноис, Кардани и др. Това учение придобива неизбежно пластове на средновековна мистика, замъгляваща рационалните антични догадки.
През XVIII и XIX в., макар и още доста схематично, във връзка с развитието на естествознанието физиогномиката започва да придобива по-рационални очертания. Твърде важна роля за формирането и популяризирането на тази наистина любопитна сфера на антропологията играе преди всичко швейцарският пастор Гаспар Лаватер (1741—1801 г.). Той няма специална теоретическа, научна подготовка, но затова пък е много тънък наблюдател на различните образи на човека. Неговата книга „Очерки по физиогномика“ представлява галерия от лица, въплъщаващи една или друга личностна характеристика. Той прави опити, понякога смайващо интересни, да разкрива съответствието между външните форми на тялото, преди всичко на главата и душевността.
[ad id=“237001″]
Изводите на Лаватер очертават много ярко индивидуални типове като живописни портрети на биопсихическо единство на личността, често съвсем убедителни, понякога проблематични, понякога — неприемливи, малко наивни. Това е скъпоценна есеистична руда от баласт и от златни жилки. Човек може да срещне такива интересни, дълбоко интуитивни (без доказателства) мисли на Лаватер: „Сангвиникьт е прав, скачащ, гладък, подвижен, с добри пропорции, флегматикът е кръгъл, пълен, седнал, холерикът е ъгловат, стегнат и тропащ с крака, меланхоликът е отпуснат, потъващ“;
[ad id=“238430″]
„Всеки темперамент има своя точка на дразнимост“, „Няма чисти темпераменти“; „Колкото повече една линия се доближава до овала, толкова по-малко означава холерик и обратното, тя толкова повече ще означава този темперамент, колкото е по-права, по-наклонена и по-насечена“; „Много месести устни трябва винаги да се свързват с чувственост и мързел“; „Ъгловата брада… дискретни. .. твърди хора“; „Заоблена брада с трапчинка… говори за доброта“; „Остро изрязани устни да се свързват с безпокойство и алчност“; „Никога при меланхолиците не съм срещал чисти сини очи, рядко при холериците, но най-много при флегматиците“‘; „Чела с много ъгловати, възлести изпъкналости винаги означават много енергия, твърдост, рязкост“…
[ad id=“236993″]
По времето на Лаватер и малко по-късно двама лекари — д-р Франц-Йосиф Гал и д-р Спурцхайм, търсят връзката, корелацията между психиката на човека и структурата (формата, големината) на горната част на неговата глава, черепа. Те поставят основите на така наречената ФРЕНОЛОГИЯ, раздел от физиогномиката, повече интуитивна и донякъде на емпирична основа.
(Следва)