Можем да кажем, че в рамките на нашата текуща организация на банковата система, банките плащат един сравнително висок данък за това, че не са членки на еврозоната. За това те са толкова ентусиазирани да въведем еврото през следващата година. Това каза Борис Петров, финансист, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.
„Очакванията са, че ЕЦБ ще продължава да намалява лихвените проценти поне с едно 75 базисни точки, което означава, че до към края на полугодието те ще стигнат до 2,25, говорейки за лихвата по депозитното улеснение. В този аспект нашите лихви, ако следващата година трябва да се предоговарят, могат да станат дори и по-ниски, ако продължи този процес на намаление на лихвите от страна на ЕЦБ. Хубавото в този процес е, че лихвите по депозитите също ще станат по-гъвкави и ще започнат да реагират на промените на лихвите на ЕЦБ, така че спестителите ще получават балансирано по-висок доход за своите спестявания, вложени в банките, а няма това намаление да е само в полза на кредитополучателите“.
България е все по-близо до еврозоната, като данните за инфлацията през декември показват, че инфлацията ни е много близко до средната стойност на трите страни с най-ниска, като има все по-голяма вероятност страната ни да влезе в еврозоната от 1 януари 2026 година.
Това, което наблюдаваме в последните години в българския сегмент за ипотечно кредитиране, е сравнително ниска чувствителност по отношение на промените на лихвените проценти. Прилагайки за база цената за финансиране за някои банки, това води до сравнително задържане на лихвените проценти по ипотечните кредити и съответно те не реагираха на промяната на лихвените проценти на ЕЦБ. Да, нашият депозитен пазар е по-муден и това предопределя тази сравнително ниска чувствителност. Това произтича от сравнително големия дял на спестявания на населението, които са вложени в банките. Голяма част от населението няма алтернативи на ниско рискови активи като банковите депозити и това определя една доминираща позиция на банките в този сравнително безалтернативен пазар, обясни Борис Петров.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/ …