Председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен обяви във вторник новия състав на изпълнителния орган на ЕС.
Представителката на България в ЕК Екатерина Захариева ще бъде еврокомисар с ресор „Стартъп, иновации и изследвания“.
Това е вторият състав на ЕК, избран от Фон дер Лайен. Тя беше преизбрана за нов мандат начело на комисията по-рано през лятото.
Новият състав акцентира върху колективната сигурност, като в него за пръв път е въведен „пълноправен комисар по отбраната“ на фона на трудностите, с които се се сблъсква блокът във връзка с продължаващата война в Украйна и други общи заплахи. За този пост беше номиниран Андриус Кубилиус от Литва.
Екатерина Захариева е юристка и народна представителка от ГЕРБ. През годините тя заемаше различни постове в правителствата на лидера на партията Бойко Борисов. В първия му кабинет беше зам.-министърка на регионалното развитие и благоустройството, във втория – министърка на правосъдието, в третия – на външните работи. .
ГЕРБ е членка на Европейската народна партия (ЕНП), от която е и Урсула фон дер Лайен и която спечели най-голяма подкрепа на европейските избори през юни.
Преди да направи избор, Фон дер Лайен призова държавите членки да увеличат баланса между половете сред кандидатите. От присъединяването си към ЕС до момента България е имала четирима еврокомисари. Всички от тях са жени, а три от тях бяха номинирани от ГЕРБ.
Ден преди планираното обявяване на състава на ЕК френският комисар за вътрешния пазар на ЕС Тиери Бретон внезапно подаде оставка и поиска страната му да номинира друг кандидат в опит да насърчи Фон дер Лайен да даде по-влиятелен профил на Франция.
Фон дер Лайен е поставила цели пред комисията, които включват преосмисляне на основите на сигурността и по-нататъшно засилване на отбраната на Украйна.
Някои от другите предизвикателства, пред които е изправен блокът, са потенциалните заплахи за трансатлантическите отношения, разногласията относно продължаващата война на Израел с посочената от САЩ и ЕС за терористична групировка Хамас в Ивицата Газа и напрежението около целите в областта на селското стопанство, промишлеността и околната среда, особено в светлината на приетата през 2019 г. Европейска зелена сделка.
ЕК е изпълнителният орган на ЕС. Мандадът на всеки нейн състав е пет години. Оснивните ѝ задължения са да определя цели и приоритети за действие, да предлага закони на Европейския парламент и Европейския съвет, да управлява и прилага политиките на ЕС и бюджета, да налага спазването на европейското право.