Преди години в турските медии има снимка, която става най-популярната в страната. На нея са Раджеп Тайип Ердоган, Фетхуллах Гюлен и един футболист.
Футболистът е смятан за най-великият нападател на Турция и най-добрия футболист в историята на страната. Той е един от най-големите голмайстори на Европа. Легенда.
Това са само някои от епитетите, използвани за футболиста Хакан Шукюр, който днес навършва 50 години.
Достига футболно безсмъртие още на Световното първенство през 2002 г., когато вкарва най-бързия гол в историята на форума до ден днешен – за по-малко от 11 секунди. Във всичките си 112 мача в националния отбор на Турция е отбелязал 51 гола, което го прави най-резултатния нападател на страната и 19-и в световната ранглиста.
Между 1987 г. и 2008 г. Шукюр играе за отбори като турския „Галатасарай“, италианския „Интер“ и английския „Блекбърн роувърс“. Той има ключова роля в „Галатасарай“ през 1999 г., когато турският гранд печели купата на УЕФА. Това е първото и единствено международно отличие за турски клубен отбор в цялата им история.
В клубната си кариера Шукюр вкарва общо 383 гола и става известен с точността си.
Хакан Шукюр е роден в северозападния турски регион Сакария, намиращ се на Черно море. Започва да се занимава с футбол сериозно още като юноша, а професионалния си дебют прави малко след 17-ия си рожден ден.
Стотици голове по-късно Шукюр се пенсионира от професионалния футбол през 2008 г.
Онази снимка от сватбата му е само прелюдия към политическата му кариера. Тя започва, когато той се кандидатира за депутат от партията на дългогодишния лидер Реджеп Тайип Ердоган през 2011 г.
Смятан е за привърженик на един от най-големите противници на президента – другият от снимката от сватбата Фетхуллах Гюлен. Именно това довежда до разрив между него и останалата част от управляващата партия само две години, след като влиза в парламента. Той напуска Партията на справедливостта и развитието и остава независим депутат до края на мандата си.
Работи като футболен коментатор за Националната телевизия на Турция до февруари 2016 г., когато е осъден за нанасяне на обида срещу Ердоган в Туитър. Само няколко месеца по-късно има заповед за ареста му заради съмнения, че е член на движението в подкрепа на Гюлен. Към този момент то вече е обявено за терористична организация, която е отговорна за преврата срещу Ердоган през юли 2016 г.
Баща му дори лежи година в затвора.
Заедно със семейството си той бяга от Турция през 2017 г. и заживява в Калифорния, където работи различни работи, за да се изхранва. През 2018 г. разказва в интервю за Ню Йорк Таймс, че няма достъп до бизнесите си, нито до имуществото и имотите си в Турция.
Години, след като се установява в САЩ турските държавни медии го отриват и публикуват снимки от тогавашното му местообитание.
„Нищо не ми остана, Ердоган ми взе всичко: правото ми на свобода, на изразяване и на работа“, казва той в интервю за Ди Велт през 2020 г.
Така един от съвременните национални герои на Турция всъщност се оказа в изгнание далеч от родината си. По думите му дори след обвиненията и заповедите за арест, негови близки са му казали, че може да се върне в родината си и да възстанови всичко, което е загубил. Цената обаче е да бъде публично привърженик на Ердоган и политиката му. Шукюр отказва.
„Не винаги има мрак. Вярвам, че някой ден светлината ще се завърне. Мракът не е вечен“, казва той.