Международна операция, водена от САЩ и Великобритания, разби една от най-големите хакерски групи в света – LockBit, съобщиха световните агенции във вторник.
По думите на представителите на разузнавателните служби групата е отговорна за 25% от всички кибератаки през последната година. Сред атакуваните са британската поща, американският производител на самолети Boeing и канадска детска болница.
Как са „хакнати“ хакерите
В операцията, с която е разбита хакерската мрежа, са участвали Федералното бюро за разследване (ФБР) на САЩ, Националната агенция за борба с престъпността (NCA) на Великобритания, Европол, както и службите на 9 други държави.
„Хакнахме хакерите“, каза Греъм Бигар, генерален директор на NCA. По думите му мрежата зад LockBit е „най-вредната група за киберпрестъпност в света“, като е извлякла 120 милиона долара от хиляди жертви по целия свят през четирите години от основаването си.
По време на операцията службите са успели да пробият системите на LockBit и са поели контрол върху инфраструктурата на хакерската група. Във вторник САЩ съобщиха, че са повдигнали и обвинения на двама руски граждани, а властите в Полша и Украйна са арестували други двама – отново руски граждани, за участие в групата.
Как работи хакерският модел
LockBit следва модел на изнудване, при който създателите на зловредния софтуер го отдават под наем на други хора и организации. Те от своя страна го използват, за да атакуват кибер системи и да крадат чувствителна информация, след което да искат откупи от засегнатите компании. Впоследствие LockBit получава процент от тези откупи.
До момента мрежата е атакувала 2000 жертви по целия свят. Представителите на службите обче отбелязаха, че действителният брой вероятно е по-голям, тъй като жертвите обикновено не признават публично, че са били набелязани и са платили откупа.
По-рано службите във Великобритания предупредиха, че този тип киберизмами се превръщат в една от най-големите киберзаплахи, пред които е изправена страната, и призовава хората да не плащат откупи, ако бъдат атакувани.