Халид Масуд, убиецът на невинни в Лондон, бил „приятен човек и ревностен градинар“

Рожденото име на извършителя на терористичното нападение в Лондон е Ейдриън Елмс, който по-късно е приел исляма и се е прекръстил на Халид Масуд.

Ейдриън Елмс е роден в югоизточния лондонски квартал „Дартфорд“ точно на Коледа през 1964 година. Отгледан е от майка си в Рай, графство Източен Съсекс.

Още от тийнейджър той е добре познат на полицията, има дълго криминално досие. Последният от всички път е бил в затвора през 2003 година за удар с нож в лицето на мъж пред старчески дом в Ийстбърн. Според информация на вестник „Таймс“, цитирана от БНР, Елмс е излежавал кратки присъди в четири затвора.

Вестник „Гардиън“ отбелязва, че извършителят Халид Масуд е на 52 години, тоест близо два пъти по-възрастен от повечето от нападатели напоследък. В комюникето, с което „Ислямска държава“ (ИД) пое отговорност за акта, джихадистката групировка окачестви Масуд като „войник“, откликнал на нейния „призив“.

Това е признак, че ИД не е имала контакт с него преди убийствата, отбелязва „Гардиън“ и припомня, че същата терминология е била използвана за описанието на хора като Омар Матин, който през юни откри огън в нощен клуб във Флорида (и по време на атаката се вричаше във вярност на ИД) и атентатора от Ница през юли, Мохамед Булел.

Терористичната групировка използва други думи по адрес на извършителите на нападенията в Париж и Брюксел миналата година – до голяма степен обучени, упълномощени и изпратени от ИД от Сирия в Европа, пише изданието, цитирано от БТА. Изявлението, с което поема отговорност за атаката в Лондон, е една от целите на джихадистката групировка – да произведе впечатление и страх по целия свят. То беше направено на арабски, френски, немски и английски.

Атаката в Антверпен, когато бе арестуван мъж за опит да блъсне с кола група хора, е най-вероятно подражателски ефект, а не плод на световен заговор“.

В друга своя статия „Гардиън“ посочва, че към британските служби за вътрешно разузнаване ще бъдат отправяни въпроси за това защо Масуд е излязъл от полезрението им, след като е бил разследван за прояви на екстремизъм и насилие. Създаден е екип на МИ5, който да провери защо той е бил снет от наблюдение и да извлече поука от случилото се.

Жителка на Бирмингам казва пред вестника, че Масуд е бил „приятен човек“ и ревностен градинар, докато живеел със съпругата си и сина си в къща в съседство с нейната. Но през декември 2016 г. семейството внезапно се преместило, казала съседката. Според „Дейли телеграф“ доказателствата сочат, че „вълците единаци“ проявяват тенденция да действат в глутница.

Засега е рано да се говори за самоличността на приближените на Халид Масуд, но знаем, че е роден в Кент и е живял в Западна Англия. И има много белези на атаката и и извършителя, които са в унисон с установената преди това тенденция..

Изданието цитира анализ на британския мозъчен тръст „Хенри Джаксън съсайъти“, според който сред лицата, осъдени през периода 1998-2015 г. за свързани с исляма престъпления, 15 на сто от тях са планирали или извършвали пробождане с хладно оръжие или обезглавяване. А делът на извършените нападения с превозни средства е 12 на сто, пише „Дейли телеграф“.

ИД поема отговорността за кръвопролития като това в Уестминстър, за да прикрие големите си загуби в Сирия и Ирак, твърди „Индипендънт“. Вестникът цитира Жан-Марк Рикли от лондонския „Кингс колидж“, според когото концепцията за „вълка единак“ е сложна, защото в много случаи съществува връзка с вербовчиците или хора от организацията, които могат да бъдат проследени.

Ренад Мансур, изследовател по близктоизточна програма на „Чатъм хаус“, е също на мнението, че идеята за „вълка единак“ е съмнителна, защото въпреки че много от нападателите действат по „своя интуиция“ и без напътствия, те често са част от по-широка онлайн или офлайн екстремистка мрежа, включваща роднини или приятели.

Източник: dir.bg