Хампарцумян: Наивни са усилията за регулиране на цените от държавата

Всяко увеличение на данъците трябва да бъде свързано с предоговоряне на обществения договор, смята банкерът

„Смешни са опитите за антипазарно регулиране на цените на основни стоки, което дори в комунистичекия свят не се прави. Това са наивни усилия.“ Това подчерта банкерът Левон Хампарцумян в ефира на бТВ по повод идеята да се регулират цените на основните храни и предложението 10 важни продукта от първа необходимост да имат таван на печалбите.

[ad id=“225664″]

„Ако една стока е регулирана ценово, тя или изчезва от пазара или търговецът си намира начин да компенсира“, обясни той и посочи примери – Венецуела и Северна Корея.

„Ако има повишаване на заплатите, неминуемо ще има и повишаване на цените“, отбеляза банкерът.

„Когато има процеси, които водят до по-високи цени и биха довели до по-високи заплати в определени сектори, това е свързано със забогатяване. Няма кък да забогатеем без ценовите равнища да отиват нагоре“, обясни Хампарцумян.

По думите му имаме растяща икономика от доста време, има и процеси в света, които водят до промяна на цените на енергонисителите, които се покачват и естествено това се отразява и в България.

„Всяко увеличение на данъците трябва да бъде свързано с предоговоряне на обществения договор, заради който плащаме данъци“, отбеляза Левон Хампарцумян по повод идеята за промяна на плоския данък.

[ad id=“263680″]

„Вероятно е в един момент да има по-висока дънчна ставка. Как ще се използват данъците обаче е по-важно. Дали сме склонни да даваме пари на тези хора, които в момента ни харчат данъците – това е една голяма въпросителна. Ако ги използват за неработещи камери и вълнисти магистрали, просто няма да бъде най-добрият договор”, коментира банкерът.