Хедър Дихтер: Бойкотът на Зимните олимпийски игри няма да постигне целите си

Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г. не са толкова важни за Китай, колкото беше лятната Олимпиада през 2008 г. Страната все пак се опита да покаже на света, че е световна сила и може да организира международни форуми, но силата на посланието е до известна степен притъпено от дипломатическия бойкот на редица западни държави. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria д-р Хедър Дихтер, преподавателка по история на спорта в университета „Де Монфорд“, Великобритания.

Още по темата

„Летните игри през 2008 г. бяха началото на огромни спортни събития. Страните от БРИКС бяха домакини на няколко форума – Олимпиада, Световното първенство по футбол, игрите на Британската общност. Четиринадесет години по-късно Китай вече е установен играч на световната сцена и иска отново да демонстрира това“, посочи тя.

По думите ѝ през 2008 г. Международният олимпийски комитет и мнозина по света смятаха, че домакинството на Китай ще бъде възможност, която да принуди страната да направи промени, да осигури повече свобода за медиите, да се отвори към света. Дихтер е категорична, че това не се случи и тези призиви не бяха повторени сега въпреки критиките към Китай и действията на правителството.

„Това не беше нещото, което Китай искаше да постигне. Церемонията по откриването все пак даде шанс на домакините да покажат силата си в сферата на технологиите, както и да акцентират върху мултикултурализма на страната и колко много различни етнически нации съставят населението на Китай – един от факлоносците, който запали огъня на игрите, беше от малцинството на уйгурите“, припомни тя.

Дихтер е на мнение, че дипломатическият бойкот на игрите няма да постигне политическите си цели – да спре нарушенията на правата на човека от страна на Пекин – както не успя да принуди СССР да се изтегли от Афганистан през 1980 г.

Тя смята, че бойкотът намалява престижа на игрите – медиите говорят за политиката, а не за добрата страна на Олимпиадата. Дихтер е убедена, че той ще намали посланието, което Китай искаше да предаде на света, и пречи на страната да постигне целите си. „Пекин искаше зимните игри да бъдат още едно грандиозно събитие, което да представи Китай в една добра светлина, а медиите се фокусират върху негативните аспекти и критикуват правителството“, потвърди преподавателката.

Д-р Хедър Дихтер е преподавател по история на спорта в университета „Де Монфорд“ в Лестър, Великобритания. Тя е специалист в спортната история с фокус върху дипломацията през 20 век в Европа. Нейните публикации се фокусират върху спорта и дипломацията, особено следвоенната окупация на Германия и по време на Студената война.

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да намерите тук.

https://www.investor.bg/