Хиляди хора в столицата на Северна Македония протестираха за трета вечер в понеделник срещу френско предложение за споразумение с България.
Предложението, което се стреми да сложи край на спора с България, който блокира кандидатурата на Скопие за присъединяване към Европейския съюз, беше получено официално в Скопие миналата седмица. В петък правителството в страната започна консултации с политици и експерти, а ден по-късно започнаха протестите.
Някои от протестиращите в понеделник хвърляха хартиени кърпи, пластмасови бутилки, водни балони и яйца по правителствените сгради в столицата. Други закачиха цветя на полицейски щитове.
Демонстрантите твърдят, че предложението „побългарява“ страната и не признава македонския език и история.
Протестите, подкрепени от дясноцентристката опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ, дойдоха, след като френският президент Еманюел Макрон каза, че вярва, че е близо до компромис по дългогодишния спор за прекратяване на ветото на България за членството на Северна Македония в ЕС.
Македонският премиер Димитър Ковачевски каза, че предложението на Франция е „солидна основа за изграждане на отговорна и държавническа позиция към възможностите, които се откриват пред страната ни“.
Въпреки това ВМРО-ДПМНЕ и други десни опоненти настояват правителството да отхвърли плана. Според тях той отстъпва твърде много на България в спора за история, език, идентичност и култура.
България, която е член на ЕС от 2007 г., настоява Северна Македония официално да признае, че езикът ѝ има български корени, да признае в конституцията си българско малцинство и да се откаже от това, което определя като „език на омразата“ срещу България.
Северна Македония казва, че нейната идентичност и език не са отворени за обсъждане.
Френското предложение предвижда Скопие да включи етническите българи в конституцията си „наравно с другите народи“ и да промени учебника по история, наред с други елементи, някои от които все още не са публично оповестени.
Очаква се правителството на Северна Македония в следващите няколко дни да представи предложението на парламента.
Очаква се във вторник президентът на Европейския съвет Шарл Мишел да посети Скопие, за да предложи подкрепа за френското предложение като компромис между Скопие и София.