Хр. Панчугов: Сега е моментът Радев да напълни претенцията със съдържание

Има ясна, категорична победа на общественото мнение след протестите през лятото. Президентската битка припокрива съотношението на силите от парламентарните избори. Победата на балотажа не е толкова на самия Радев, колкото е победа на общественото мнение. Това мнение изрази в ефира на Bulgaria ON AIR социологът Кольо Колев.

Още по темата

„Още след първия тур разликата беше такава, очевидно нямаше съспенс. Принос за резултата имаха политическата умора и нарастващата апатия сред избирателите“, коментира той.

Според политолога Христо Панчугов обединението срещу ГЕРБ е дало своя резултат.

„Идеята е да се извади ГЕРБ от управлението. Това се случва, но година по-късно все още не сме по-близо до представянето на решения за проблемите. Това допълнително отблъсква българските граждани. Сега е моментът Радев да напълни претенцията със съдържание“, посочи той.

Политологът отдаде част от загубата на Анастас Герджиков на това, че не се е разграничил достатъчно категорично от ГЕРБ.

„Той до последно се дистанцираше половинчато. Неговата кандидатура се издигна много късно, Герджиков не е политик. Когато има такъв силен сблъсък, е хубаво кандидатът да набира подкрепа, а не да се намества в публичното пространство. Това беше най-голямата му грешка“, коментира Панчугов.

Той прогнозира, че от качествата на участниците в извилото се хоро на победата в предизборния щаб на Румен Радев зависи бъдещето на евентуална бъдеща коалиция.

„БСП определи „червена линия“ – Истанбулската конвенция. В същото време имаме откровена антиваксърска политика от страна на Слави Трифонов. На фона на това Кирил Петков дава заявки да продължи политиката, основана на „зеления сертификат“. Големият въпрос не е дали ще могат да играят едно хоро, а дали ще могат да направят нужната политическа сглобка“, заяви политологът във връзка с формирането на правителство от партиите в новоизбрания парламент.

Според Кольо Колев широката коалиция е нож с две остриета.

„За да можеш да формираш някаква коалиция, трябва да вземеш допирните точки, а не разделителните линии. Хорото е безумно или умно в зависимост от посоката, която му се даде. А тя се дава от политиките, които ще бъдат реализирани. Ще има и подводни камъни, Ковид кризата, антиваксърите, Истанбулската конвенция. Първоначално трудната четворна коалиция ще бъде торпилирана от всякакви посоки. Ще трябва политическо умение, за да бъде съхранена“, убеден е социологът.

Трябва ли изработването на бюджета за 2022 година да изпревари политическите решения за посоката на икономиката? Кои трябва да са личностите, които да поведат преговорите и трябва ли те да се водят пред очите на обществото? Ще се изпълнят ли заявките на партиите от предизборните послания?

Гледайте целия разговор във видео материала на Bulgaria ON AIR.

източник https://www.investor.bg/…………