Цветелина Пенкова: България и Румъния изпълняват условията за Шенген от десетилетие

„Вече единадесет години откакто има решение, че България и Румъния изпълняват техническите изисквания за присъединяване към Шенгенското пространство. Решението все още не е взето на ниво Съвет“. Това каза в предаването „Брюксел 1“ Цветелина Пенкова, евродепутат от БСП/ПЕС, съобщи Bulgaria ON AIR.

Нидерландия казва „не“ на България и Румъния в Шенген.

„Точно това беше ситуацията до последния път, когато се гласува подобно решение на Съвет. В поредния дебат, който се проведе тази седмица, ние затвърдихме позицията на Парламента, която винаги е била в сила на подкрепа относно разширяването на Шенгенското пространство и присъединяване на България и Румъния.

Още по темата

9 сеп 2022 09:46

30

28 юли 2022 21:30

26

Мисля, че беше доста консенсусна и позицията на всички парламентарни групи и на всички членове на Европейския парламент от други държави-членки, които се изказаха в тази посока. Преди имаше и изказване и от колежка от Нидерландия, която много ясно определи позицията на нидерландското правителство като „лицемерна“, тъй като обективно не е редно да спазваме всички задължения, да изпълняваме изискванията, а в крайна сметка да не ни се дават правата, които получаваме и да не ни се отчитат постигнатите резултати. Това е доста несправедлива ситуация, в която са поставени и България, и Румъния. Считам, че политическото послание е ясно. Друго, което беше важно да се отбележи в този дебат, е ,че Чешкото председателство за пореден път потвърди, че разширяването на Европейското пространство е един от поставените приоритети и има политическа воля и решение да може да бъде взето положително решение през месец декември“, казва Цветелина Пенкова.

„На политическо ниво се водят доста сериозни разговори и има очакване за положителен отговор и одобрение от страна на Нидерландия. Има доста сериозни процеси, тъй като до голяма степен включването на Хърватия в Шенгенското пространство би поставило много сериозни въпроси около стабилността и обективността на политическите решения, които се вземат в Европейския съюз, и недоволство на европейските граждани, ако една държава бъде допусната, а други две, които изпълняват европейските изисквания от над десетилетие, не бъдат допуснати“, уточнява Пенкова.

https://www.dnes.bg/