Снимка: Bloomberg LP |
Цените на природния газ в Европа прекъснаха деветдневния си спад и нараснаха в понеделник, тъй като намалелите доставки от Русия отново предизвикаха несигурност за предлагането в Европа през зимните месеци, предава Bloomberg.
Бенчмарковият европейски газ с доставка за идния месец поскъпна с 20,1% до 84,50 евро на мегаватчас, след като по-рано поевтиняваше. Притокът от Русия през ключов маршрут, заобикалящ Украйна, намаля. В същото време притесненията за предлагането бяха задълбочени от потенциално растящото търсене на газ в Азия, което може да доведе до привличането от региона на товари с втечнен природен газ и да остави отново Европа без достатъчно предлагане.
„Макар че доставките по руски тръби към Северозападна Европа са невероятно ниски от началото на новата година, ако това се запази през идните дни, то несъмнено ще окаже силна подкрепа, след като търсенето отново започне да се ускорява“, коментира Том Маржек-Мансер, анализатор за европейския газ и втечнения природен газ в компанията ICIS.
Европейският газ остава силно волатилен, като цените нараснаха до рекордни нива в края на миналата година след спада на притока от Русия за региона. След това те спаднаха рязко с насочването на още американски танкери за втечнен природен газ към Европа, което донесе известно успокоение на затегнатите пазари.
Към момента газовите доставки от Русия към Европа остават ограничени, така че засега пазарът ще остане затегнат, а Старият континент ще трябва да разчита на намалелите си запаси.
Газовите доставки през ключовия газопровод, заобикалящ Украйна, „Велке Капушани“ в Словакия, намаляват. Поръчките за горивото са се свили със 70% до около 276 гигаватчаса дневно, най-ниското ниво от февруари, сочат данни на системния оператор Eustream.
Газовите доставки в Германия през руския газопровод „Ямал-Европа“ бяха прекъснати за 14 дни. Газпром изпращаше гориво на клиентите си в ЕС, само колкото е задължена по съществуващите дългосрочни договори.
Индонезия, която е един от най-големите износители на въглища за отопление, спря доставките в събота, за да гарантира намаляващите доставки за местните електроцентрали. Решението може да увеличи търсенето на втечнен природен газ от Китай, Индия, Япония и Южна Корея, които комбинирано са получили 73% от индонезийския износ на въглища през 2021 г., по данни в доклад на компанията Engie EnergyScan, публикуван в понеделник.
Глобалният износ на втечнен природен газ нарасна рекордно миналия месец, след като някои проекти повишиха производството, а комуналните компании увеличиха вноса, за да презаредят наличностите си, показват данни от проследяването на кораби, събрани от Bloomberg. Катар, САЩ и Австралия, които са в топ три на износителите на втечнен природен газ, увеличиха добива през декември спрямо предходната година.
Необичайно високи за сезона температури се очакват в южната и централната част на Европа тази седмица. Температури под нормата се очакват в северните части от началото на следващата седмица, които по-късно ще отстъпят място на по-топло време.
Цените остават много по-високи от обичайното, след като нараснаха над три пъти миналата година. Това разпали инфлация, принуди индустрии да намалят добива и предизвика срив на доставчици на енергия.
Газпром повиши износа за основните си купувачи в Европа, както и за Турция и Китай миналата година, но доставките останаха под нивата преди пандемията, тъй като производителят ограничи доставките за Стария континент като цяло на фона на най-тежката криза с доставките на енергия в региона от десетилетия.
източник https://www.investor.bg/…………