Снимка: Bloomberg LP |
Цената на електроенергията стана причината за нов сблъсък между Полша и европейските институции, пише Politico. Европейското издание посочва как полските компании за комунални услуги, в повечето случаи държавни, намериха удобния виновник за скъпата електроенергия – Брюксел и схемата за търговия с емисии (ETS).
Лобистката група TGPE наводни Полша с билбордове, които обясняват точно това – разходите за търговия с емисии заемат голям дял от сметките ни за електроенергия. „Европейските такси, свързани с климатичните зели, са повече от 60% от разходите за производство на електроенергия“, е написано на билбордовете и внушението се допълва с: „Климатичната политика на ЕС = скъпа енергия, високи цени“.
Отговорът на ЕС е един същ от известно време – зелените политики намаляват зависимостта на Европа от вносните енергоизточници, които са реално в основата на високите цени. Схемата ETS е отговорна само за около 20% от сметките за електроенергия.
Поскъпването на квотите за въглеродни емисии реално носи повече приходи от продажбите за националните правителства, в случая с Полша през 2021 година приходите от продажбата на квоти са в размер на 4,7 млрд. евро. Тези средства могат да бъдат ползвани за намаляване на негативните ефекти от процеса по позеленяване на сектора.
В допълнение и въглищните централи в Полша записват съществен ръст на печалбите заради високите цени на електроенергията, която произвеждат.
Правителството е отговорно за разпределяне на допълнителните средства, които се генерират заради енергийната криза, и от него трябва да се търси отговорът за компенсации за потребителите, коментира комисарят по въпросите на околната среда Виргиниюс Синкявичюс.
За него една от причините за високите разходи за енергия е фактът, че Полша реално не прави достатъчно за декарбонизацията.
Електроенергията вероятно е просто още една тема за сблъсък между Полша и ЕС. Премиерът Матеуш Моравецки коментира преди седмица, че около половината от цената на електроенергията се формира заради европейските политики. Той, заедно с бившия чешки премиер Анреаш Бабиш, настояваха за промени в ETS на последния Европейски съвет за 2021 година.
Цената на въглеродните емисии се утрои за последните месеци и достигна ниво от 90 евро за тон. Това е сериозен проблем за държави, които разчитат на изкопаеми горива, като например въглища, за производството на електроенергия. Полша е една от страните в ЕС, които разчитат основно на въглищата в своя енергиен микс.
Рекламните послания в билбордовете всъщност показват фундаменталните проблеми на полската енергетика, пише Forum Energii, базиран във Варшава мозъчен тръст.
В разразилата се полемика в Полша вицепремиерът Яцек Сасин направи ход назад. „Вярно е, че делът на разходите за климатичните политики в крайната сметка е 30%. Но това все още е голям дял“, коментира той.
Но дали това е достатъчно, след като поляците са така активно „бомбардирани“ от кампанията, обвиняваща ETS за цената на тока?