Снимка: Luke Sharrett/Bloomberg |
Цените на петрола паднаха с повече от 1 долар във вторник, тъй като опасенията за възможна рецесия и COVID мерките в Китай ограничават ръста на търсенето на гориво през летния сезон в САЩ.
Фючърсите на суровия петрол сорт Брент със срок на доставка през юли поевтиняват с 1,34 долара, или 1,2%, до 112,08 долара за барел рано тази сутрин. Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) с доставка през юли поевтиняват с 1,28 долара, или 1,2%, до 109,01 долара за барел, предава Ройтерс.
Множество заплахи за глобалната икономика засилват опасенията за световната икономика и риска от рецесия. Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева каза на международния икономически форум в Давос, че не очаква рецесия за големите икономики, но не може да изключи такава.
Шанхай, търговският център на Китай, има за цел да нормализира живота от 1 юни, тъй като броят на случаите на коронавирус там намалява. Увеличаването на новите случаи на COVID-19 в Пекин обаче поражда опасения за въвеждането на още ограничения.
„COVID мерките в Китай със сигурност играят съществена роля, която натежава върху перспективите пред търсенето на горива и енергия. Пекин отчита нарастващи положителни случаи, което кара инвеститорите да се тревожат, че блокирането ще обхване и друг бизнес център освен Шанхай“, казва Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.
САЩ навлизат в пиковия летен сезон за шофирането, който стартира през почивните дни заради Деня на паметта в края на тази седмица.
Светът обаче се изправя пред криза на доставките на петрол, тъй като инвестициите в сектора намаляват заради зелените мерки, а търговците избягват руския петрол. Производственият капацитет няма как да бъде възстановен бързо. Това ще държи цените по-високи в близко бъдеще.
Около 62 млн. барела руски петрол сорт Уралс – рекордно количество, се намират в плавателни съдове в морето, показват данни от фирмата за енергийни анализи Vortexa, цитирани от Ройтерс. САЩ и още няколко страни забраниха вноса на руски петрол и петролни продукти заради нахлуването на Русия в Украйна. Други търговци сами избягват сделките с Уралс заради опасения от санкции.
Европейската комисия обмисля ембарго на руския петрол. Водят се преговори между страните членки от ЕС, като единствено Унгария засега дава сериозен отпор на мярката.
Според Vortexa руският морски износ на петрол спада до 6,7 млн. барела на ден досега пред май, което представлява понижение от около 15% от 7,9 млн. барела, изнесени през февруари.
Повечето барели руски суров петрол се насочват към Азия – главно Индия и Китай.
На валутните пазари доларът възстанови част от загубите си през нощта във вторник. Йената също се засилва, тъй като фючърсите на американските акции потънаха след предупреждение за печалбата на Snapchat, което влоши настроенията след силното начало на седмицата на Уолстрийт.
Доларовият индекс, който отразява динамиката на щатската валута спрямо шест други валути, добавя 0,1% до 102,24, след като в понеделник спадна с 0,85%. Зелените пари обаче поевтиняват в сравнение с японската йена с 0,2% до 127,655 йени за долар.
Чувствителният към риск австралийски долар поевтинява с 0,41% до 0,70815 щатски долара, а новозеландският долар изтрива 0,46% до 0,6438 щатски долара ден преди Резервната банка на Нова Зеландия да повиши основния лихвен процент с половин пункт, както анализаторите очакват.
Еврото поевтинява с 0,22% до 1,0667 щатски долара след скока от 1,17% от понеделник, когато президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард каза, че централните банкери вероятно ще увеличат лихвите по депозитите в еврозоната от отрицателна територия до края на септември.
Британската лира поевтинява с 0,2% до 1,2561 щатски долара.