ЦИК ще разполага с достатъчни количества хартия за машинното гласуване, ако предстоящите парламентарни избори са на 2 април или след това. Това каза председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова във вторник в Народното събрание.
Това обаче ще се случи при условие че бъдат поръчани по-малки количества хартия отколкото за последните избори на 2 октромври. Освен това все още не е уточнено как ще изглеждат и колко ще бъдат дълги бюлетините за машинното гласуване, а това има значение за това колко хартия ще бъде нужна.
В края на 2022 г. ГЕРБ, БСП и ДПС върнаха гласуването с хартиена бюлетина. Наред с това те приеха машините за гласуване да принтират бюлетини на специална хартия, които след това също да се броят на ръка. Именно сроковете за доставка на тази хартия предизвикаха съмнения дали машините за гласуване ще разполагат с достатъчни количества консуматив.
Камелия Нейкова потвърди, че специалната хартия за машините за гласуване е поръчана в началото на месеца от печатницата на Българската народна банка (БНБ).
Най-ранната доставка на тази хартия би била на 9-тата календарна седмица от годината, уточни тя – тоест края на февруари или началото на март. След това на печатницата на БНБ са необходими още 50 дни за разролването и подготвянето на хартията. Това значи, че този процес би завършил в края на април.
Нейкова обаче отбеляза, че този срок е за 30 хиляди ролки – толкова, колкото са поръчани за изборите на 2 октомври.
„Мисля, че за предстоящи избори ще е необходимо по-малко количество“, каза тя. Според нея 15 000 – 20 000 ролки биха обезпечили във всяка една машина за гласуване да има една ролка и една резервна.
ЦИК обаче все още не определила какъв ще бъде образецът на бюлетината, която ще бъде принтирана от машините. Очаква се тя да бъде по-дълга в сравнеие с разписките, които се отпечатваха на предходните избори. Това означава, че все още не е ясно колко бюлетини ще могат да бъдат възпроизведени от една ролка хартия.
„Надявам се в най-бърз срок да бъде установена дължината на бюлетините, от което зависи и колко ролки ще бъдат нужни за обезпечаване на изборния процес“, каза депутатът от „Демократична България“ Божидар Божанов.
В понеделник ЦИК успешно проведе експеримент със защитена хартия за бюлетини за машинно гласуване. Целта беше да се провери възможността за машинно гласуване със защитена хартия, която да съответства на изискванията на Изборния кодекс. Във вторник Камелия Нейкова уточни, че е била използвана защитена хартия, доставена от БНБ. Експериментът обаче е бил направен с разписки, а не с бюлетини.
В края на април 2021 г. за първи път в България беше въведено изцяло машинно гласуване в секциите с над 300 избиратели. То беше предложено от „Има такъв народ“ и беше подкрепено от БСП, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри, вън!“.
Причини за това бяха високият процент невалидни бюлетини, както и проблеми при броенето на гласовете от секционните избирателни комисии. Така например на местните избори през 2019 г., които се проведоха само с хартиени бюлетини, невалидните гласове за общински съветници бяха 466 077. Това е 15.1% от общо пуснатите тогава 3 089 045 бюлетини.
На 1 декември 2022 г. БСП, ГЕРБ и ДПС приеха промени в Изборния кодекс. С тях те отново върнаха хартиената бюлетина и броенето на гласове на ръка. Машините за гласуване останаха част от процеса, но само като устройства, които принтират бюлетини, тъй като тези гласове също ще бъдат ръчно преброявани.