Ако сте от почитателите на орхидеите и имате богата колекция вкъщи, сигурно сте чували за цимбидиум, познат още като ирисова орхидея
Цимбидиум отблизо
В природата съществуват над 50 разновидности на цимбидиума. Цветето е наричано още ирисова орхидея, тъй като цветчетата напомнят леко на тези на ирисите. Самото растение се отличава с дълги листа, доста високо стъбло и съцветия, събрани на грозд. Цъфти през всички сезони освен през лятото. Ще ви зарадва с бели, розови, жълти, лилави и петнисти цветове.
Цимбидиумът е известен и като една от най-дълго цъфтящите орхидеи – понякога цъфтежа трае 2 месеца без прекъсване. Растението е популярно и с това, че цветовете му се използват в цветарството, като се режат и слагат във вода, а после се оформят като част от букети.
Как да си отгледате цимбидиум?
Поливане
Поливайте цимбидиума с мека вода, като винаги изчаквате почвата първо да засъхне леко. Важно е да не се задържа вода около луковиците на растението. Лятото, когато е по-топло, поливайте до 2 пъти седмично, а през останалото време средно на 10 дни.
Светлина
Светлината е ключов фактор за обилен цъфтеж на цимбидиума. Цветето не обича ярко слънце, но се нуждае от умерено количество светлина, иначе не цъфти. Освен това предпочита умерени температури – не под 10 градуса и не по-високи от 25 градуса. Не издържа на летните горещини.
Почва
Подходящата почва за цимбидиум е специална почвена смес за орхидеи. Хубаво е цветето да се наторява веднъж на 2 седмици по време на периода на цъфтеж със специална тор за орхидеи. Пресаждането става средно на 2-3 години винаги напролет и само при нужда (когато саксията е станала тясна за корените на орхидеята).
Размножаване
Размножаването при ирисовата орхидея става с помощта на разделяне на луковиците, но това става трудно в домашни условия, затова не се практикува.
Други
Оглеждайте се за вредители по растенията – най-често акари. Поява на гъбички по корените на цветето също не е изключена. Не дръжте орхидеята на течение, иначе ще се разболее.