Чешкият премиер призна поражението си. Снимка: EPA/STRINGER |
В рамките на парламентарните избори в Чехия двата опозиционни съюза изненадващо постигнаха мнозинство. Популисткият правителствен ръководител Андрей Бабиш трябваше да признае поражението си, след като бяха преброени почти всички гласове, преадва DPA.
Опозиционните съюзи получиха в събота след преброяване на почти всички избирателни райони заедно 109 от 200-те места в Камарата на представителите в Прага. Консервативният съюз Spolu (Заедно) в която влизат три десноцентристки партии, получава 27,7 % от гласовете, а Алиансът на пиратските и кметските партии – 15,5 %. Според анализатори и социолози обратът в последната минута се дължи на преброените гласове от големите градове, които идват последни за преброяване. Според данните, избирателната активност в страната е била 62%.
„Промяната е тук, ние сме промяната“, каза главният кандидат на Spolu Петр Фиала.
Според последните резултати „Действие на недоволните граждани“ (ANO) на премиера Бабиш получава само 27,2 процента.
Петр Фиала. Снимка: ЕРА
„Трябва да призная нашето поражение, поздравления за победата на лидера на движение „Заедно“, г-н Петър Фиала. Загубихме преди всичко в Прага. Независимо от това спечелихме много голям процент, въпреки различни спекулации и обвинения срещу мен. Имаше 5 партии и движения срещу нас, чиято единствена цел беше да „ударим Бабиш“, каза премиерът.
Бабиш, който е един от най-богатите чехи с нетно състояние от 3,2 млрд. долара, имаше голяма преднина в обществените допитвания преди изборите, въпреки че Чехия е сред страните с най-висок процент на смъртност от COVID-19 на човек от населението, а правителството беше замесено в поредица от правни скандали.
Бабиш е обвиняван, че една от компаниите му неправомерно е получила средства от Европейския съюз, а разкрития от Pandora Papers показаха, че той е сключвал сделки в чужбина за придобиването на имот във Франция. Бабиш отхвърля всички обвинения като политически атаки, изфабрикувани от опонентите му.
67-годишният Бабиш обеща в предизборната си кампания, че ще продължи да увеличава заплатите в държавния сектор и пенсиите с надеждата да си гарантира подкрепата на базовите си избиратели. Той също така засили антимигрантката си реторика и обеща да предотврати отстъпването на правомощия на Европейския съюз.
Политиките за значителни разходи на Бабиш, които бяха запазени въпреки широкото възстановяване от пандемията, са в разрез с традиционната фискална предпазливост на чехите. Очаква се дългът да е сред най-бързо растящите в ЕС макар и от ниска база.
Някои избиратели заявиха, че са гласували против този популизъм.
На изборите тази седмица Комунистическата партия на Бохемия и Моравия взе 3.62% от гласовете, като почти всички участъци съобщиха за резултати под 5%, необходими за влизане в парламента. Това може да се окаже последната глава за историята на партия, която постепенно се сви и защото застаряващите й членове намаляват.
„Това ме радва, много ме радва“, каза за Ройтерс 69 годишният Иржи Грюнторад, бивш дисидент, подписал декларацията на дисидентската Харта 77 и вкаран в затвора от 1981 до 1985 г. от комунистическите власти.. „Но се случи твърде късно.“
Битка с Брюксел
Опозицията обвинява Бабиш в хаотични промени на политиките в разгара на пандемията. Над 30 хил. души в страната са починали от вируса, едно от най-високите равнища на смъртност в Европа от гледна точка на размер на населението.
Но твърденията за конфликт на интереси бяха най-голямото главоболие на Бабиш, когато той влезе в правителството като по-малък коалиционен партньор през 2013 г. и след като спечели изборите през 2017 г.
По онова време Бабиш постави конгломерата си Агроферт, включващ компании в областта на храните, земеделието, химикалите и медиите, в тръстови фондове и отрече да е извършвал нередности, като заяви, че е спазил правните си задължения. Но одит на Европейската комисия установи конфликт на интереси и спря грантове за развитие за Агроферт.
Миналия уикенд се появиха твърдения, че Бабиш е използвал непрозрачни структури в чужбина за закупуването на имот във Франция преди да влезе в политиката. Той отхвърли твърденията, съдържащи се в Pandora Papers, като заяви, че те са част от кампания срещу него.
Бабиш обвинява коалицията начело с Пиратската партия, че продава страната, като подкрепя по-засилена европейска интеграция и евентуално приемане на еврото и обвини партиите от коалиция „Заедно“ в ширеща се корупция по време на управлението им преди десет години.
Макар че избегна спорове за върховенството на закона като тези между Брюксел и Унгария и Полша, ЕС се притеснява, че Бабиш може да погледне към крайностите в политическия спектър, което би разширило разрива между ръководството на блока и страните членки от Източна Европа в областта на демократичните ценности.
източник https://www.investor.bg/…………