Председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков може да остане на поста си дори и след края на мандата си, който изтича през ноември, съобщи Медиапул. Съдиите от ВАС с почти пълно мнозинство са подкрепили в сряда идея той да бъде издигнат за временен ръководител.
Това обаче би противоречало на конституцията, се казва в решение на Конституционния съд от 2005 г., според което основният закон не предвижда възможност мандатите на т.нар. трима големи в съдебната власт да се удължават. Чолаков и колегите му на практика предлагат точно това.
Новината дойде ден преди второто заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), на което могат да се внасят предложения за ръководител на ВАС. Последната възможност е 14 ноември, а изборът е насрочен за 20 март. Седемгодишният мандат на Чолаков изтича през ноември.
Решението на съдиите от ВАС да подкрепят ръководителя си да остане временно на този пост след изтичането на мандата му идва след писмо, изпратено от Драгомир Кояджиков, председател на Комисията по атестирането и конкурсите в съдийската колегия на ВСС.
С това писмо Кояджиков пита Чолаков дали той е съгласен да бъде назначен за временен шеф на съда за времето след края на мандата му до избирането на нов титуляр. Самият Чолаков е поискал подкрепата на съдиите от ВАС, преди да приеме, съобщи Медиапул.
Това обаче би противоречало на решение на Конституционния съд от 2005 г.
Тогава парламентът прие промяна в Закона за съдебната власт, която позволяваше мандатът на председателя на Върховния касационен съд, на председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор да бъде продължаван до встъпването в длъжност на техните наследници.
Тогава конституционните съдии единодушно решиха, че нито един от т. нар. трима големи в съдебната власт нямат право да останат на поста си след изтичането на мандата си.
Процедурата за избор на председател на ВАС беше открита на 17 октомври, въпреки призивите това да не се случва заради изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет (ВСС), който провежда процедурата.
По същото време ВСС възобнови процедурата за избор на нов главен прокурор, а единствен кандидат е сегашният изпълняващ длъжността Борислав Сарафов.
Номинации за нов шеф на върховния съд могат да правят поне трима членове на Съдийската колегия, Пленумът на ВАС и министърът на правосъдието. До момента не са постъпили номинации, но има възможност такива да бъдат направени до 14 ноември. Необходимото мнозинство, за да има избран, е 17 гласа.
ВАС има ключова роля в обществения живот. Това пролича през последните месеци при спора за това кое от двете враждуващи крила на Движението за права и свободи ще получи възможността на използва съкращението ДПС на изборите. Решението в крайна сметка беше взето от ВАС и беше в полза на фракцията на Делян Пеевски. Освен това пред този съд могат да се обжалват актове на изпълнителната власт.