18-годишен мъж беше осъден на минимум 52 години затвор за убийството на три момичета в английския град Саутпорт, съобщиха световните агенции.
Съдия Джулиън Гус, който произнесе присъдата, каза, че убийствата са причинили “шок и отвращение” сред цялата нация и че осъденият Аксел Рудакубана “е искал да се опита да извърши масово убийство на невинни, щастливи малки момичета”.
На 29 юли Рудакубана нападна с нож децата, участващи в урок по танци в Саутпорт. При нападението бяха убити 6-годишната Биби Кинг, 7-годишната Елси Дот Станкомб и 9-годишната Алис Дасилва Агиар. Осем други деца и двама възрастни бяха ранени.
Съдия Гус каза, че Рудакубана би убил всичките 26 деца, присъствали на урока, ако е имал възможност.
Гус поясни, че не може да се наложи доживотна присъда без право на замяна, тъй като по време на нападението Рудакубана е бил на 17 години, тоест непълнолетен.
Съдията обаче добави, че тийнейджърът трябва да лежи повече от 51 години в затвора, преди да бъде разгледан въпросът за предсрочно освобождаване, и каза, че той “вероятно никога няма да бъде освободен”.
Рудакубана се призна за виновен за убиството на трите деца. Той призна също, че се е опитал да убие още осем други деца, както и инструкторката Лиан Лукас и бизнесмена Джон Хейс. Той призна обвиненията в притежаване на версия на наръчник за обучение в тероризъм на “Ал Кайда” и производство на смъртоносната отрова рицин.
Рудакубана отказа да чуе присъдата, но бе чут да казва, че “се радва, че тези деца са мъртви и че не го интересува, че едно от момичетата, които уби, е само на шест години”.
Британският премиер Киър Стармър заяви, че убийствата в Саутпорт са един от най-мъчителните моменти в съвременната история на страната.
Убийствата в Саутпорт бяха използвани в дезинформационна кампания в социалните мрежи, развила се в първите дни след случая, когато все още липсваше информация за извършителя. През това време в социалните мрежи се разпространи фалшива информация, че заподозреният е радикален мюсюлмански мигрант. Впоследствие полицията съобщи, че Рудакубана е роден във Великобритания.
Случаят беше използван като повод за антиимиграционни и антимюсюлмански демонстрации в страната, при които се стигна до насилие, палежи и грабежи.