Те нямат ядрено оръжие, нито бюджет за трилиони. Няма с какво да заплашат цяла империя, но в момента нанасят на Русия един невидим удар – лишават я от гордост пред световните й постижения в културата и спорта. Причината е войната в Украйна, започната от Русия.
Спортни съюзи, кинофестивали, опери и балетни сцени отрязаха достъпа до тях за руски участници. Част от тези, които са санкционирани, са подкрепяли или подкрепят Путин, но други никога не са имали видимо отношение към политиката. Ограничението обаче е за всички.
Посланието е следното: всички в Русия трябва да забележат своята отговорност за поддържането на една политика, довела до военна агресия.
Киното
Големите производители на филми – Warner Bros., Paramount, The Walt Disney и Sony – спряха показването на свои филми в Русия. Това се отнася и за насрочени предстоящи премиери на филми като „Батман“, „Соник: филмът 2“, „Изгубеният град“.
Филмовият фестивал в Кан съобщи на 1 март, че руските делегации не са добре дошли в него през тази година.
От откриването си през 1946 до днес Канският фестивал е награждавал множество съветски и руски филми, сред които са „Летят жерави“ (1958), „Соларис“ (1972), „Сибириада“ (1979), „Покаяние“ (1987), „Изпепелени от слънцето“ (1994). Това е един от най-престижните форуми в света.
Филмовият фестивал във Венеция обяви, че ще показва безплатно филм за конфликта в Украйна през 2014 г.
Европейската филмова академия осъди със силни думи руската агресия, но чак след като претърпя остри критики заради първоначалната си витиевата реакция, публикувана още в първия ден на войната.
- В България
Съюзът на българските филмови дейци осъди „нападението над Украйна“ и подкрепи онези свои колеги в Русия и Беларус, които с риск за сигурността си се „противопоставят на конфликта“.
Фестивалът „Мастер от арт“ (април 2022) въведе специална програма за Украйна под цветовете на украинското знаме и осъди агресията.
Документалистката Адела Пеева каза, че няма да изпрати в Москва филма си „Мълчание с достойнство“, който беше селектиран за наградите „Златен витяз“.
Музиката и балетът
Великобритания отмени гастролите на Болшой театър и на Руския държавен балет на Сибир, предвидени за тази година.
Ирландия спря спектаклите на Кралския московски балет.
Класическият балет е емблема на руската култура от повече от век. До този момент договарянето на подобни турнета е била сред основните задачи на големите театри по света.
Други две световни събития са изолирането на диригента Валерий Гергиев и оперната прима Анна Нетребко. Първият е приближен на Путин, а Нетребко беше подкрепила превземането на Донбас от руските сепаратисти. И двамата са от най-изявените таланти в света на класическата музика.
Гергиев беше уволнен от ръководния си пост в Мюнхенската филхармония, а концертите му в Ла Скала, Баварската опера, филхармониите във Виена и Париж бяха отменени. Той загуби и договора с мениджъра си.
Анна Нетребко, която след натиск написа сдържан пост с призив за мир в Украйна, така и не пя в Дания на втория ден от войната. Тя представи това като свое решение, но социалните мрежи са пълни с протести срещу известната й позиция в защита на Кремъл. Нетребко няма да пее и в Ла Скала през март, нито в Баварската опера.
По-рано стана ясно, че Русия няма да бъде допусната до участие в Евровизия през 2022 г.
Литературата
163-ма нобелисти във всички области осъдиха руската агресия срещу Украйна, като я сравниха с нападението на нацистка Германия над Полша през 1939 и над СССР през 1941 г. Сред подписалите са и нобеловите лауреати по литература Херта Мюлер, Орхан Памук, Казуо Ишигуро, Елфриде Йелинек, Казуо Ишигуро. Реакцията дойде на седмия ден от войната.
- В България
Най-малко три сдружения на литератори осъдиха руската агресия – Българският ПЕН Център (на втория ден от войната), Съюзът на преводачите в България (на четвъртия ден от войната) и Сдружението на българските писатели (на шестия ден от войната).
До 2 март Съюзът на българските журналисти (СБЖ) и Съюзът на българските писатели (СБП) не са реагирали.
Международният олимпийски комитет
Международният олимпийски комитет (МОК) в понеделник препоръча на спортните федерации и на организаторите на състезания по света да се въздържат от включването на “руски и беларуски спортисти и официални лица”.
“Настоящата война в Украйна (…) поставя олимпийското движение в дилема. Докато спортисти от Русия и Беларус биха могли да продължат да участват в спортни събития, много спортисти от Украйна са възпрепятствани да направят това заради атаката срещу страната им”, аргументира решението си МОК, отнемайки едновременно с това Олимпийския орден на Путин, връчен му през 2001 г.
Руският президент беше лично санкциониран и от Международната федерация по джудо, която обяви, че го е лишила от статута на неин почетен председател и посланик.
Футболът
Още в петък УЕФА взе решение да премести финала на Шампионската лига – най-престижният европейски клубен футболен турнир – от Санкт Петербург в Париж в края на май.
На Русия беше забранено да играе на свой терен предстоящите си плейофни мачове за Световното първенство в Катар в края на годината.
През тази седмица натискът върху руския футбол се засили още повече. Световната централа ФИФА и европейския ѝ аналог УЕФА взеха съвместно решение да извадят руските национални отбори от всички турнири, провеждащи се под тяхна егида.
Тенисът
Тенис турнирите, предвидени за октомври в Москва, бяха отменени. Решението беше взето в сряда от Асоциацията на професионалните тенисисти и Женската тенис асоциация.
Двете организации допускат до участие в турнири от Големия шлем състезателите от Русия и Беларус, но им забранява да се състезават под името и знамето на двете държави „до второ нареждане”.
В момента номер 1 в мъжкия тенис е руснакът Даниил Медведев, който стана първият тенисист извън Роджър Федерер, Рафаел Надал, Новак Джокович и Анди Мъри, който се качва на върха в ранглистата от 2004 г. насам.
Успоредно с това Международната федерация по тенис се съобрази с препоръката на МОК и спря участията на всички руски и беларуски тенисисти в отборния турнир – купа “Дейвис”.
Волейбол, кънки, хокей, шахмат, плуване, ски
Международната федерация по волейбол във вторник отне от Русия домакинството на Световното първенство, планирано да се проведе през август и септември тази година.
Същия ден фигуристите и кънкьорите от Русия и Беларус получиха забрана да участват в международни състезания, което означава, че ще пропуснат Световното първенство между 21 и 27 март.
Международната федерация по хокей на лед също не остана неутрална, обявявайки подобна забрана за отборите на Русия и Беларус. Освен това федерацията отне на руснаците правото да домакинстват на Световното първенство за юноши през 2023 г.
Дори Световната шахматна организация реши да прекъсне връзките си с Русия и Беларус, прекратявайки всички свои съществуващи спонсорски договори с компании, контролирани по някакъв начин от двете държави.
Международната организация по плуване пък взе решение да отмени Световното първенство за юноши, което беше предвидено да се проведе в руския град Казан в края на август.
Още миналата седмица Формула 1 се съобрази с призивите на пилоти и реши да отмени състезанието за Гран при на Русия през септември в Сочи.
Международната федерация по ски също санкционира руснаците, обявявайки, че страната им няма да бъде домакин на повече събития от календара на Световната купа по ски през този сезон. Подобна мярка беше приета и от Световната федерация по бадминтон.