Изпълняващият функциите на главен прокурор Борислав Сарафов отново е поискал имунитета на Джейхан Ибрямов, депутат от Алианса за права и свободи на Ахмед Доган. Това докладва на заседанието на Народното събрание в сряда председателката му Наталия Киселова.
„Ще бъде предприето действие, според парламентарния правилник и практика“, каза Киселова.
Това става дни, след като Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков и в момента обмисля дали да уважи предложение на Софийската районна прокуратура за искане и на имунитета на Лена Бориславова от коалицията.
Ибрямов беше задържан на 2 октомври с белязани лева, а впоследствие тогавашната председателка на парламента Рая Назарян разреши срещу него да бъде образувано разследване. Така той стана обвиняем за търговия с влияние. Ибрямов беше пуснат от ареста на 7 ноември.
Прокуратурата вече преработи обвиненията по делото му и към момента те изглеждат така:
- търговия с влияние, свързана с Министерството на здравеопазването, като Ибрямов е поискал и приел подкуп от 20 000 лв., за да съдейства за издаване на разрешение за продажба на пазара на група биоциди;
- опит измама, свързана с Министерството на отбраната, като Ибрямов е поискал 400 000 лв., от които е взел 100 000, поддържайки у бизнесмена Мирослав Тодоров, че срещу тези пари ще му съдейства да получи големи обществени поръчки.
Депутатът от ДПС-Доган беше арестуван в София след среща именно с Тодоров, който му беше предал белязани 100 000 лв. Първоначално прокуратурата твърдеше, че има данни, че тези пари са били предназначени за купуване на гласове на изборите на 27 октомври.
По време на заседанията на съда по мярката за неотклонение на Ибрямов разследващите заявиха също, че имат и данни, че обвиняемият е купувал гласове и на предишни избори. Той обаче така и не се сдоби с подобно обвинение досега.
След задържането му стана ясно, че Ибрямов е бил подслушван и проследяван от службите поне две седмици преди ареста му, когато е бил с действащ депутатски имунитет.
Въпреки това зам.-председателят на Софийския градски съд Руси Алексиев беше разрешил специалните разузнавателни средства по случая с аргумента, че щом няма образувано досъдебно производство, а само оперативна разработка, имунитетът на Ибрямов не е пречка.
Според защитата на депутата и редица юристи всички действия на разследващите преди свалянето на наказателната му неприкосновеност на 3 октомври са незаконни. Тази теза се основава на решение на Конституционния съд (КС) от 2020 г., което забранява всякакви действия по разследване, включително и по събиране на оперативна информация, които биха могли да доведат до наказателно производство срещу лице с имунитет.
Според съдия Алексиев обаче това решение на КС е неприложимо в случая, тъй като е постановено по искане на бившия главен прокурор Иван Гешев за тълкуване на имунитета на президента, а не на депутатите. Магистратът отхвърли тезата, че наказателната неприкосновеност в двете хипотези е идентична, като посочи, че имунитетът на президента е абсолютен, а този на депутатите може да бъде свален.
След задържането на Ибрямов през октомври съпругата му Биршен Ибрямова направи кратка гладна стачка. Тя и останалите представители на ДСП-Доган казаха, че арестът на Ибрямов е политически и е иницииран от лидера на другата фракция в партията, водена от санкционирания за корупция Делян Пеевски.