Ще има ли кабинет с предизвестен край?

Ще има ли кабинет с предизвестен край?

„Изяло говоренето на партиите изглежда проформа, а не смислено съдържание. Приближава 16 януари и ГЕРБ стават все по-сговорчиви. Ако тази положителна за тях развръзка се случи, ще приемат каквито и условия да им се поставят и да направят правителство. Това правителство обаче няма да бъде долюбвано, то има изключително негативен рейтинг. Трябва чудо да се случи, за да имаме правителство“, заяви политическият психолог проф. Антоанета Христова в „България сутрин“.

Тя не допуска догодина обществените настроения да бъдат спокойни и очаква да бъде предизвестен бързият край на правителството, ако има съставено такова.

„Не ми се вярва по-малките сили около най-голямата да се съгласят да влязат в мъртва хватка“, подчерта проф. Христова. 

Политологът Иво Инджов е на мнение, че има опит за съставяне на правителство и той не е проформа. 

„Но има толкова много препъникамъни, че трудно можем да си представим благоприятен завършек на преговорите. Дори да бъде създадено правителство от 4 партии, без да знаем какво ще прави ПП и дали ще се разпадне ПП-ДБ, то ще съществува от ден до пладне. Ще има много кратък живот“, каза той пред Bulgaria ON AIR.

„Най-големият препъникамък е разделението в ПП-ДБ. Не мога да си представя, че ДБ ще договорят нещо с ГЕРБ, а ПП изведнъж ще се откажат от формулата“, посочи Инджов.

Според него вече няма време за закон, който да спре Борислав Сарафов от постоянно заемана на поста главен прокурор: „Нищо чудно да бъде жертван Сарафов и да бъде намерен някой друг, който да оглави прокуратурата“.

Проф. Христова смята, че ПП-ДБ няма да се разделят и че тяхното противоречие не е автентично. 

„Те удовлетворяват две очаквания: да влязат сериозно в преговорите и да са хората, които са протегнали ръка; другата страна казва: „Имаме принципи и спазваме дадените обещания“. Истинският им интерес е да бъдат заедно, защото не могат да минат бариерата, ако са самостоятелно“, категорична е тя.

„Сарафов е непробиваем от гледна точка на избираемост от политическите сили. Отиваме по-сериозно към готовност от ГЕРБ да прави компромиси. Но това не значи, че те ще направят компромис“, каза още политическият психолог и добави, че очаква „Ново начало“ да подкрепя определени политики на ГЕРБ.

„Изхождайки от ИТН и БСП, тези партии нямат интерес да влязат във формула. Да не говорим, че и най-голямата няма интерес. Може да мине котка път и да се разруши този комфорт за правене на предизборна кампания“, обясни проф. Христова.

Според нея е безсмислено говоренето за експертно правителство, защото не може да има такова.

„БСП се маргинализира, но извади председател на парламента. Направиха една-две тактически добри крачки. Изключително важно е за тях как ще мине конгресът им и кой ще бъде реалният им лидер. Много е важно да мислят в това море на предсрочни избори как ще развиват маргиналността си. Те трябва да вървят повече към опозиционно поведение. Не предполагам, че ще стигнат до края да се включат в каквато и да е формула“, коментира проф. Христова.

„ИТН влезе с малко по-добър резултат. Видяха, че посоката е да бъдат по-ярки в опозиционното говорене. Малко са в изчаквателна позиция, но имат ли възможност да захапят, те го правят. Това ще продължи като поведение на ИТН. Няма да влязат във формула“, на мнение е тя.

Инджов отбеляза, че сегашното ръководство на БСП изглежда доста безлично в сравнение с Корнелия Нинова, но създава усещане за склонност да се колаборира с ГЕРБ. 

„Каквито и ходове да предприеме БСП, надали ще има имиджови щети. По-скоро щети може да има за ГЕРБ. Изчерпана е тази система и ще се появят нови играчи, които ще зададат нов тон“, очаква политологът.

„ИТН възникна като партия на база антиГЕРБ вълната. Все още ги наричат малкото ДПС. Тактически ходове правят в момента. Ако има формула за експертно правителство, може би тогава ИТН и БСП ще участват“, добави Инджов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/