Ще има ли нови мостове и шлюзове на река Дунав?

Темата за нови мостове над река Дунав между България и Румъния отново е в дневния ред на обществото. По река Дунав има няколко проблема, които трябва да бъдат решени. Основният от тях е, че реката не е плавателна през цялата година. Липсват шлюзове, които да поддържат нивата на реката – когато има суша водата се оттича по-бързо към Черно море и реката става неизползваема. Този анализ направи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „Бизнес старт“ Явор Панталеев, председател на Националното сдружение на българските спедитори.

Още по темата

„Още през 70-те години са направени проекти за изграждане на централи за производството на електроенергия, които същевременно да вършат работа, и на шлюзове. Ако се преразгледат тези идеи, може да се изградят още мостове, които същевременно да произвеждат и електрическа енергия и да контролират нивата на реката“, коментира той.
Явор Панталеев посочи, че инициативата „Три морета“, в рамките на шестата среща на върха, на която София е домакин, не е насочена да предоставя финансови средства на държавите за изграждане на инфраструктура, а по-скоро на бизнеса.

„Инфраструктурата, която може да се изгражда по инициативата, е за мултимодални терминали, складови бази, които да бъдат екологични – да работят изцяло със слънчева енергия и възобновяеми източници. Отпускат се минимум 50 млн. евро на проект. Важно е да има бизнеси, които да кандидатстват за финансиране“, обясни той.

Председателят на Националното сдружение на българските спедитори е на мнение, че е нужна една по-голяма синхронизираност между политиците в различните държави, за да има съвместни проекти между България и другите страни в региона.

„Имаме идея за изграждане на мрежа със зарядни станции за алтернативни горива. Нашата цел е да се получи транспортна свързаност, която да отговаря на целите на ЕС, които са изцяло да се премине към декарбонизация. Това е възможно чрез слънчева енергия, водород, газови смеси. Това може да се случи в инициативата „Три морета“, така че този коридор Север-Юг да бъде свързан. Тук инвестицията ще надхвърли 50 млн. евро, като тя няма да бъде свързана с изграждането на пътища“, поясни Панталеев.

Друга тема от разговора с него в студиото беше дигиталната мобилност в транспорта.

„Дигиталната мобилност означава, че всичко, което се свърза с транспорта на стоки, трябва да се дигитализира като процеси. Има регламент на ЕС за електронна транспортна информация, който ще принуди много държави да започнат да се дигитализират. България е ратифицирала Допълнителния протокол към Конвенция CMR относно електронната товарителница още през 2012 г. Въпреки това до момента в държавата ни не функционира електронна товарителница“, информира Явор Панталеев.

Според него се правят усилия в тази насока, за да се случат нещата.

„Бъдещето е дигитално – няма достатъчно хора, които да се квалифицирани и да работят, тъй като има натиск цените да стават все по-изгодни. Тези две неща могат да се решат чрез дигитални процеси и документи“, препоръча експертът.

Той потвърди, че основното предизвикателство е, че всеки един от участниците в транспортната верига има свои информационни системи, с които работи, и те трябва да бъдат уведомени.

„Тук идва ролята на спедитора, който е най-подходящ да осъществи комуникацията между отделните системи“, потвърди председателят на Националното сдружение на българските спедитори.

Ще започне ли скоро изграждане на нови транспортни инфраструктурни проекти в региона? Какви промени трябва да се направят в железопътния транспорт? Какво е бъдещето на транспорта и логистиката?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да видите тук.

Източник: https://www.investor.bg/ .