Очаква ли ни рецесия и каква икономическа година ще е 2023 г.?
„2023 г. вероятно ще премине на два етапа. Първият ще бъдат зимните месеци – тогава потреблението ще се възстановява от шока от по-високите енергийни цени и прехвърлянето им върху останалите сектори в икономиката. Добрата новина е, че лошото в пазара на енергийни стоки премина. Ще консумираме на малко по-високи цени, защото ще употребяваме натрупаните количества в хранилищата“, каза финансовият експерт Борис Петров в студиото на „Денят ON AIR“.
По думите му пазарът на суров петрол също е спокоен, санкциите срещу Русия работят ефективно, коментира Петров.
Според него в българската икономика е налице лек спад на потреблението и той се обяснява с ефекта от по-високата инфлация.
„Отчита се и спад на инвестициите за осем поредни тримесечия. Това говори, че доверието на предприемачите в политическата обстановка е разклатено. Това е повод за загриженост. Планът за възстановяване и устойчивост е основен инструмент за възстановяване на инвестициите в икономиката. Законодателството трябва да бъде прието от парламент с дълъг хоризонт на действие“, коментира още експертът пред Bulgaria ON AIR.
Той припомни, че бюджета за миналата година завърши в рамките на 3 процентният дефицит на начислена основа, а това е добра предпоставка да поискаме извънреден доклад за конвергенцията.
„Ако енергийните цени спаднат достатъчно, инфлацията може да бъде в едноцифрени граници и да влезем в еврозоната още през първото полугодие на следващата година“, поясни гостът.
Страната не може и не бива да бъде управлявана на автопилот, категоричен е финансовият експерт.
Гледайте целия разговор във видеото.