Югозападният университет заведе дела „шамари“ срещу бивш преподавател, разкрил нарушения

Югозападният университет заведе дела "шамари" срещу бивш преподавател, разкрил нарушения

Югозападният университет „Неофит Рилски“ (ЮЗУ) и ректорът му проф. Николай Марин са завели три дела срещу доц. Стефан Дечев, бивш преподавател в катедра „История“ към ЮЗУ, научи Свободна Европа.

Общата стойност на поисканите обезщетения е 650 000 лв. Поводът за заведените дела са изказвания на Дечев пред медиите, в които той описва нарушения в ЮЗУ.

Преди година преподавателят съобщи за нередности при издаването на дипломи и в документацията на университета. По-късно през януари Министерството на образованието и науката (МОН) също откри нарушения.

По време на извършването на нарушенията, за които съобщи Дечев, декан на Правно-историческия факултет е бил настоящият ректор Николай Марин.

Защитникът на Дечев адв. Яна Даскалова, каза в сряда пред Свободна Европа, че тази година срещу Дечев са заведени две дела от ЮЗУ като юридическо лице и едно от проф. Марин. Първите две все още не са влезли в съда. Адв. Даскалова ги определи като дела „шамари“.

Т. нар. дела „шамари“ (SLAPP) са искове, обикновено срещу граждански активисти и журналисти, за големи суми, които целят да откажат обвинените от обществено значимите теми, по които работят.

Свободна Европа потърси позициите на проф. Марин и ЮЗУ, но не успя да се свърже с ректора по телефона. ЮЗУ също не отговори на изпратеното писмено запитване до публикуването на материала.

Защо ЮЗУ съди Дечев

Според исковите молби, до които Свободна Европа получи достъп, първото дело е заведено от ЮЗУ в края на март за „претърпените от висшето училище неимуществени вреди“. Поисканото обезщетение е в размер на 500 000 лв.

Второто дело също е от края на 26 март и е заведено лично от проф. Марин. Той твърди, че публични изяви на бившия преподавател са му нанесли неимуществени вреди, включително „негативни емоции и силен психически стрес от публичното му опозоряване и унижаване“, както и „накърняване честта и доброто му име“. Поисканото обезщетение е в размер на 50 000 лв.

Третото дело е заведено през юли, отново от ЮЗУ, и също е за неимуществени вреди – накърняване на доброто име, репутацията и престижа на университета. Исканото обезщетение е 100 000 лв.

Какво откриха Дечев и МОН

През декември 2023 г. доц. Дечев каза пред Свободна Европа, че е попаднал на фалшификация на собствения му подпис до оценката на негов студент от ЮЗУ.

След това е проучил документацията в учебното заведение и е открил редица други нарушения, включително внесени оценки без положени изпити, фалшифицирани подписи, издадени дипломи без положени необходим брой изпити и други.

След като е документирал откритите нередности Дечев е подал сигнал на МОН. Оттам публикуваха своя позиция през януари, в която стана ясно, че министерството е установило общо 138 нарушения в документацията. Те включват неспазване на продължителността на обучението, неспазване на хорариума по задължителните дисциплини и признаване на изпити от една образователно-квалификационна степен в друга.

МОН е установило също така липсващи протоколи от проведени изпити, вписани оценки без подпис или невписани такива в главната книга. На места оценките по една дисциплина са подписани от преподавател в друга дисциплина. Тогава МОН каза, че е изискало писмено становище от ректора, както и документацията да бъде приведена в съответствие с изискванията.

По-късно проф. Марин отхвърли обвиненията за фалшиви дипломи и нелегитимни изпити и каза, че завършилите студенти няма да полагат изпити повторно.

Още през декември 2023 г. прокуратурата в Благоевград се самосезира по твърденията на Дечев, а през март тази година образува досъдебно производство.

Не е известно да е имало дисциплинарни мерки в университета след случая. Според Дечев много преподаватели са напуснали университета по собствено желание след огласяването на случая.

Какво знаем за Марин и ЮЗУ

Югозападният университет е създаден преди близо 50 години и е работно място на близо 800 преподаватели и служители. Там се обучават хиляди студенти всяка година.

Николай Марин беше избран за ректор на ЮЗУ през дември 2023 г. на общо събрание с 275 гласа от 339 гласували. Той е професор по международно право и вече бивш декан на Правно-историческия факултет.

Проф. Марин е бил научен ръководител на вече бившия главен прокурор Иван Гешев.

Между 2015 и 2024 г. ректор на университета е Борислав Юруков. Той беше глобен през 2021 г. Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) за конфликт на интереси и получени бонуси в размер на 142 300 лв.

Бивш декан на Правно-историческия факултет е проф. Александър Воденичаров, наричан още „Благоевградският Макиавели“. Смята се, че той дал начален тласък на кариерата на лидера на „ДПС-Ново начало“ и санкциониран за корупция Делян Пеевски, чрез дипломирането му като юрист в ЮЗУ.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036