Южна Африка иска разрешение да не арестува Путин на своя територия

Южна Африка иска разрешение да не арестува Путин на своя територия

Президентът на Република Южна Африка (РЮА) Сирил Рамафоза поиска разрешение от Международния наказателен съд в Хага да не арестува Владимир Путин, ако той влезе на територията на страната. Според Рамафоза, ако страната му задържи руския президент, това ще означава обявяване на война.

През март съдът в Хага издаде заповед за ареста на Путин. Той беше заподозрян във военно престъпление, свързано с „незаконно депортиране“ на местното население от окупираните от Русия украински региони, както и за „незаконно прехвърляне“ на украински деца на руска територия.

На РЮА и предстои да бъде домакин на среща на страните членки на БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и РЮА. Това е неформална организация, в която членуват представителите на едни от най-големите икономики в света.

За молбата на Рамафоза и мотивите му става ясно от писмен отговор до Наказателния съд от 27 юни, който беше публикуван сега. В него той отправя молба страната му да не изпълни решението на съда с мотив, че съществува проблеми, който не ѝ позволяват да го стори.

„Южна Африка има очевидни проблеми с изпълнението на искането за арест на президента Путин. Русия даде да се разбере, че ако арестуваме действащия ѝ президент, това ще означава обявяване на война“, е написал Рамафоза.

Русия на няколко пъти заплаши, че ще обяви война на всяка страна, която реши да изпълни решението на Международния наказателен съд и арестува президента ѝ. От Кремъл все още не са съобщили дали Путин ще бъде част от срещата на БРИКС, която трябв да се проведе между 22 и 24 август в Йоханесбург.

В последните повече от 10 годни БРИКС се опитва да се оформи като алтернатива на Г-7 – съюзът на най-мощните икномики в света, в който влизат САЩ, Германия, Франция, Великобритания, Италия, Канада и Япония. До 2014 г. Русия също беше част от тази група, но беше изключена заради незаконната анексация на полуостров Крим.

След срещата на НАТО във Вилнюс през юли, членовете на Г-7 съобщиха, че ще предложат гаранции за сигурността на Украйна и сътрудничество със страната в областта на отбраната.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036