Снимка: Архив, Ройтерс |
България доказа, че може без „Газпром”. Въпреки всякакви твърдения, че в страната ни в момента няма газ – газ има, доставки има. Прогнозите, че едва ли не българската икономика се намира пред апокалипсис, са изключително преувеличени и това е политическо говорене. Това мнение изрази в предаването „Светът е бизнес” на Bloomberg TV Bulgaria финансистът Юлиан Войнов.
„Не очаквам катаклизми за България. Ако служебното правителство продължи досегашната политика и договори доставка на алтернативен газ, ще се справим сравнително добре“, прогнозира той.
Според Войнов Русия използва природния газ „буквално като оръжие“. Той подчерта, че това, което се случва на газовия пазар още от средата на миналата година няма нищо общо с търговските взаимоотношения.
„Ясно е, че доставяните количества се намаляват. Така от една страна се повишава цената на газа, а от друга страна Русия влияе на политическите решения в Европейския съюз и изобщо на световната сцена“, посочи той.
Войнов не очаква „резки движения от служебното правителство“. „Основната цел на това правителство е да подготви изборите. При представянето на правителството президентът посочи основните му задачи, а две се открояват – едната е по отношение на решение за газовите доставки, другата – цените на електроенергията“, напомни финансистът.
Според Войнов не е изключено развитие в посока възобновяване на преговорите с „Газпром”. „Президентът в последните месеци ясно даде да се разбере, че според него спирането на руския газ към България е грешка“, отбеляза той. По думите му позицията на България в тази ситуация би била унизителна, защото „не сме ние тези, които са прекратили покупките на руски газ“.
Той допусна, че може да се стигне до възстановяване на газовите доставки за България от Русия, но го преценява като много рисковано, защото Москва във всеки един момент може да спре газа. „Ако Русия спре напълно доставките на природен газ, ЕС ще влезе в рецесия. Германия, Италия, Унгария ще бъдат най-засегнатите държави“, смята финансистът и допълни, че очакванията за България са БВП да се свие от порядъка на 1%.
Как се готви Германия с контрамерки срещу евентуално прекратяване на руските доставки от руски газ? Стагнира ли германската икономика и ще се пренесат ли негативните показатели в България? От какво се влияе повишението на цените? Защо Европа се оказва единственото място в целия свят, където акциите продължава да носят положителна възвръщаемост? еобходима ли е нова дългова емисия на международните пазари? Ще загуби ли пари страната ни по Националния план за възстановяване и устойчивост и необходима ли е нова актуализация на бюджета?
Целия разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” гледайте тук.