Юлиян Петров: За първи път парите за образование намаляват

Юлиян Петров: За първи път парите за образование намаляват

Средствата за образование не са тези, които бихме искали да видим, каза пред БНР председателят на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ Юлиян Петров относно бюджета за тази година.

„За първи път от няколко години насам парите за образование намаляват не като абсолютна стойност, а като процент от БВП. Увеличението на учителските заплати няма да бъде с 30%, колкото искахме ние, а ще бъде с 15%. От друга страна, ние ще бъдем една от сферите, където все пак има увеличение. Повече говорим за приоритет „образование“ в този бюджет, отколкото да има нещо конкретно. Народните избранници и управляващите партии трябва да мислят малко по-отговорно“, коментира той.

Синдикатът ще излезе с категорична позиция, която заклеймява насилието като цяло в българското общество, каза Петров. Според него насилието идва в резултат на дефицити на възпитание:

„Това започва в семейството, при родителите, и оттам насетне ако институцията училище не се намеси и не поправи тези дефицити… В този смисъл училището има още много неща да направи. Трябва да има категорични инструменти при учителя, където да може да се въздейства тогава, когато даден ученик проявява агресия“.

Още по темата

23 юни 2023 09:08

40

Според него тези инструменти трябва да са свързани с наказания, финансови санкции, ако е необходимо, родителят да посещава всеки ден училището. Ако ученикът не съдейства или не се подчини на заповдта на директора, тогава трябва да се намесват социалните служби и полицията, смята Петров. По думите му трябва да променим политиката на подкрепа към този тип ученици.

За съжаление, имаме много примери на агресия не само между ученици, но и към учители, подчерта той и добави: „Това е недопустимо и отправя много порочни послания за тези, които се изграждат и стават бъдещи граждани на България“.

Юлиян Петров коментира и темата за намаляването на домашните, за което от Синдикат „Образование“ са направили проучване сред учители. Според учителите не би трябвало да се намаляват домашните работи:

„За някои ученици може би не е необходимо да има толкова самостоятелни работи, но при други трябва да бъдат повече. Вкарването в общ коловоз не ни върши работа“.

По думите му вероятно тази наредба няма да излезе в този си вид.

Според него вторачването само в математиката, българския език и още няколко предмета не е добре за едно общо образование. По думите му така се създават ученици с дефицити. Трябва да помислим за голяма реформа, а не на парче, категоричен е той и обясни:

„Ще намалим оценките по математика и това ще създаде някакво облекчение – идеята не е да създадем облекчение, а все пак да синхронизираме към ученика. Той ще бъде натоварен, но с неща, които са смислени и свързани с неговия мироглед и с това, което той има вече в главата си, но да го изкара и да създаде продукт“.

„Имаме нужда да намалим обема знания и да увеличим възможностите децата да творят, да създават“, категоричен е Юлиян Петров.

Той изказа мнение, че основната промяна трябва да започне от дисциплината в училище. А родителите трябва да партнират в този процес, добави той.

 

https://www.dnes.bg/